HEYELANDAN YIKILAN GÜNEBAKAN KÖYÜ UNUTULDUMU?

Niksar Günebakan köyünde 3

Niksar Günebakan köyünde 3 Şubat 2024 günü meydana gelen Heyelan sonucu 15 ev, 1 Cami Ahır ve Samanlık yıkılmış, devamında 42  tamamen boşaltılmıştı.

3 Şubat 2024 tarihinden bugüne kadar bölgeye çok sayıda  Bürokrat ve siyasetçi geldi,  her gelen siyasetçi ve Bürokrat “GÜNEBAKAN KÖYÜ HALKI YALNIZ DEĞİL EN KISA ZAMANDA İNSANLARI EVLERİNE KAVUŞACAK” demelerine rağmen 9 Haziran 2024 tarihine kadar ciddi bir çalışmanın yapılmadığı dikkat çekiyor.

İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA “VERİLEN SÖZLERİN TURULMASI GEREKİR”.

Heyelan nedeniyle etkilenen Günebakan köyünde meydana gelen afet sonucunda 40 Konut, 15 Ahır, 7 Samanlık, 7 Depo, 4 iş yeri ve 1 Cami zarar görmüştü.

Bakan Yerlikaya’nın açıklamasına göre, 16 Şubat’ta bölge Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilmiş ve 40 konut tedbir amacıyla boşaltılmıştı. Heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere AFAD Başkanlığı tarafından Tokat Valiliğine 1 Milyon 188 bin TL acil yardım ödeneği gönderildi.

Bakan Yerlikaya, yardımın afetzedelerin acil ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla yapıldığını ve konutlarda meydana gelen zararın telafisi için kullanılacağını belirtti. Hak sahipliği çalışmalarının tamamlanmasının ardından en kısa sürede vatandaşlara konutların teslim edileceğini ifade etti. Ayrıca, paylaşımda “Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun” dileği yer aldı.

Günebakan köyü neden UNUTULMAYA Yüz tuttu?

İnşaatların başlaması için mevsim şartları uygun olduğu halde neden İnşaat başlamadı?.

İki mahalleden oluşan Günebakan Köyü, karşı mahalle halkının kısa mesafede hizmet alması için heyelandan dolayı kapatılan yol neden halen yapılmadı?

Günebakan Köyü halkı şu sözlerini sitemkar söylüyor!; seçimler yapıldı, seçimlerden sonra unutulduk, halkımız arasında şu sözler söylenir; “ÖKÜZ ÖLDÜ ORTAKLIK BOZULDU” denir, Seçimlere kadar sürekli gelen yetkililer seçimlerden sonra ortada gözükmeyip Günebakan Halkını yalnızlığa terk edilmesi, Günebakan halkı üzmüştür.