HERKES ORAYA KOŞUYOR TOKAT’I PAS GEÇİYORLAR

Türkiye’nin tadını en çok o ilimizde yaşayanlar çıkarıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verileri o şehrimizi işaret etti. Sakinliğin ve huzurun adresi o şehir oluyor, herkes oraya yerleşmek için can atıyor. İşte herkesin taşınmak istediği ilimiz…

Türkiye'nin tadını en çok

Türkiye’nin tüm tadını orada yaşaynlar çıkarıyor keyiflerine diyecek söz ise bulunmuyor. Türkiye’nin en huzur dolu adresi orası oldu. Türkiye İstatistik Kurumu son verileri doğrultusunda Türkiye’nin hem en mutlu hem de en yaşlı şehri Sinop seçildi. Herkesin hayalini kurduğu o şehir Sinop oluyor.

TÜRKİYE’NİN EN KUZEYİNDE BULUNAN ŞEHRİ

Türkiye İstatistik Kurumu son verileri doğrultusunda Sinop ili hem Türkiye’nin en mutlu hem de en yaşlı ili olarak belirlendi. Türkiye’nin en kuzeyinde konumlanan bu sıra dışı şehir içinde bin bir çeşit güzelliği barındırıyor. 2023 yılı TÜİK istatistikleri yaşlılar araştırması doğrultusunda Sinop Türkiye’nin en yaşlı ili olurken bir kez daha tescilin sahibi oldu. Hem fiziki hem de Ruhsal açıdan huzur ve mutluluk dolu bu şehirde yaşam sürdürmek isteyenler adeta bir cennetle karşı karşıya kalıyor.

ZİRVEYİ KORUYOR

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ‘Yaşam Memnuniyet Araştırması’nda Türkiye’nin en mutlu ili yine Sinop seçildi. Türkiye’nin en yaşlı ili olma unvanına sahip olan Sinop gençlerin büyük şehirlere göç etmesi ile birlikte yaşlıların da huzur ve sakin dolu bir arayış noktası oldu. Vatandaşlar Sinop’un kısıtlı iş imkanları ve yaşlıların sakin yaşamı tercih etmeleri nedeniyle en mutlu şehir listesine yerleştiğini belirtiyor.2023 yılında gerçekleştirilen araştırmalar doğrultusunda yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu şehrin %20,0 ile Sinop olduğu aktarıldı. Sinop’ta yaşlı nüfus oranının erkeklerde %18,8 ise iken kadınlarda %21,4 olarak kayda geçti. Sinop’un %19,5 ile Kastamonu %18,3 ile Giresun takip ediyor.