GÜZEL BİR SÖYLEŞİ;

Niksar’da doğan,  gurbet ellerde

Niksar’da doğan,  gurbet ellerde yaşayan ama kendi değerlerine  sahip çıkan değerli hemşerimiz sayın Sadettin Turhan ile güzel bir söyleşi  yaptık, bu söyleşiden sonra zaman zaman Yeşil Niksar Gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetelerinde  okuyucuların ilgi ile okuyacağı  yazılar yazmaya  gayret edeceğiz.

Alper Aslan; Tokat’ın alimlerinin ve okumaya ne kadar değer verdiğini siz de benim kadar biliyorsunuz,  bu mana itibariyle bir yazar ve eğitimci olarak kitaplarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz. Hangi konulara daha çok değindiniz?.

Sadettin Turhan; Tabi memnuniyetle. Ben yazı hayatına 2003 yılında başladım diyebilirim. Aslında orada da yine bir tanıtım Memleketim Niksar diye bir yazıyla başladım yazı hayatıma. Komşuluk, güzel ahlak ve memleket sevdası üzerine yazılarım vardı. Daha sonra 2010 yılında bir kitap teklifi ile birlikte yazarlık hayatım başlamış oldu. İlk kitabımız Namaz İman ve Ahlak üzerineydi. Daha sonraki çalışmalarımız ise daha çok çocukların kişisel gelişimlerine ve eğitimlerine yönelik hikayeler ve buna biz Dedemle Bir Gün eğitim serisi adını vermiştik. Şu anda 2 tane ciltli 5 adet te seri halinde kitap çıkardık. Onun dışında özellikle ortaokul ve liseye giden genç kardeşlerimizle ilgili Gençliğin Enerji Kodları adını verdiğimiz bir çalışma ortaya koyduk. Bunun içinde de önemli bulduğumuz ahlaki kavramları çok fazla çocuklarımızı sıkmadan, onlara çok fazla bilgi yükü vermeden sadece bir hatırlatma ve dikkat etmeleri gerektiğini ortaya koyacak bir çalışma. Özellikle orta okul ve lise çağındaki genç kardeşlerimize bunları tavsiye ettik.

Alper Aslan; HOCAM BİZ SİZİ İSTANBUL’DA YAŞAYAN TOKAT’A SEVDALI BİR KARDEŞİMİZ OLARAK GÖRÜYORUZ DAHA DOĞRUSU SOSYAL MEDYADAN BÖYLE TAKİP EDİYORUZ. KENDİNİZİ KISACA BİR TANITIR MISINIZ?

Turhan;  Ben Sadettin Turhan aslen Tokat Niksar Osmaniye köyündenim. İstanbul’da doğdum büyüdüm orda yetiştim ama Tokat’ı Niksar’ı köyümü her daim çok sevdim. Çocukluk yıllarımda her fırsatta buraya geldim. Gençlik yıllarımda tüm tatillerimi burada geçirdim. Şimdi de yine her fırsatta bu güzel bölgeyi görmeye, insanlarını tanımaya, yerlerini görmeye sık sık gelmeye çalışıyorum. Her ne kadar ikametimiz İstanbul olsa da bizim gönlümüz Tokat Niksar’da. Öncelikli olarak 1.000 km uzaktan bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tüm hemşerilerime selamlarımı iletiyorum. Evet Aslen Tokat Niksar’lıyım 1974 doğumluyum. İstanbul Başakşehir’de yaşıyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Dünyalık mesleği m mali müşavirlik. Ama onun dışında gençlik ahlak üzerine çocuklarla ilgili yazılmış eserlerim var diyebiliriz.

Aslan; HOCAM ANLADIĞIM KADARIYLA BİR ÇOK YERİ GEZİP GÖRME FIRSATI BULUYORSUNUZ. BU MANA İTİBARİYLE HEM MEMLEKETİMİZİ HEM DE DİĞER ŞEHİRLERİ DEĞERLENDİREBİLİR MİSİNİZ?

Turhan; “Tabii ki memleketimizin bu güzel vatanımızın Ağrı’dan Hakkari’ye Edirne’den Muğla’ya kadar her bölgesinde ayrı bir güzellik, ayrı bir kültür ayrı bir güzellik var. Ben Gürcü’yüm. Dedelerim Batum’dan göçmüşler. Bir kanadımız Artvin’de kalmış. Bir kanadımız Tokat’a gelmiş. Gürcü’lerin kanlarında ve Türk Milleti’nin kanında biraz milliyetçilik vardır. Açıkçası bende ne kadar gezersem gezeyim her zaman Niksar’ı Tokat’ı, Tokatlıları  hemşerilerimi tabiî ki ayrı bir noktaya koyuyor ve burada yapılan çalışmaları elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. İstanbul’da fırsat buldukça Tokat’a ve Tokat’lılara ait derneklerle irtibatta olup onların etkinliklerine katılmaya gayret ediyorum. Onların yetiştirdiği çok kıymetli ağabeylerimiz, hocalarımız, arkadaşlarımız var onlarla irtibat halindeyiz. Neler yapabiliriz, ne tür katkı sağlayabiliriz diye sürekli görüşmeler halindeyiz.

 

Aslan; SON OLARAK HEMŞEHRİLERİNİZ SİZE NASIL ULAŞABİLİRLER VE NİKSAR’LA TOKAT’LA İLGİLİ HERHANGİ BİR PLAN PROJENİZ VAR MIDIR?

Turhan; Tabiiki . Artık iletişim araçlarının çoğalmasıyla birlikte mesafeler ortadan kalktı. Her ne kadar Niksar’a uzak olsam da sosyal medyada facebook ve instagramda “Sadettinturhankitaplari” sayfalarımızdan ya da www.sadettinturhan.com.tr sayfamızdan bize her zaman ulaşıp çalışmalarımızla alakalı hem fikirlerini beyan edip hem de fırsat buldukça buradan iletişime geçebiliriz. Bunun dışında Tokat Niksar’la alakalı tabiî ki proje ve çalışmalarımız var. İsterseniz şimdilik sürpriz olarak kalsın. İlerleyen dönemlerde birkaç okul projemiz, seminer ve eğitimlerimiz olacak. Ayrıca bunun dışında İstanbul’da yaşayan Tokatlı hemşerilerimle bir buluşmamız olacak. Bu vesile ile bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tekrar selamlarımı iletiyorum.

Aslan; ÇALIŞMALARINIZ SADECE KİTAP ŞEKLİNDE Mİ YOKSA FARKLI ÇALIŞMALAR DA YAPIYOR MUSUNUZ?

Turhan; Evet yayınlanmış 12 kitabım var ama bunların dışında asıl çalışma alanım özellikle Avrupa ülkelerinde ve ülkemizin doğu ve iç Anadolu bölgelerinde kitaba ulaşamayan ya da belli noktada yalnız bırakılmış çocuklarımıza bir şekilde ulaşıp onların eğitimlerine ve bilhassa öğretmenlerine de destek olmak için bir takım projeler yapıyorum. Zaman zaman sosyal sorumluluk projesi adını verdiğimiz okullarda kütüphaneler açmak, sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler yürütmek, eğitim veren genç kardeşlerimize imzalı kitap hediye göndermek gibi bir takım projelerimiz sürekli devam ediyor. Bunların dışında Tokatlılar dernekleri ile birlikte STK  ile birlikte ortak projeler yürütüyoruz. Bu projeler kapsamında küçük sohbetlerimiz oluyor. Çok fazla olmamakla birlikte radyo ve TV  programlarına katılıyorum. Zaman zaman sizin gibi gazete ve dergilerin yapmış olduğu çalışmalarda onlara röportaj ve bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Bunun dışında aylık yayınlanan birkaç dergide sürekli makalelerim yayınlanıyor. Türkiye ve Avrupa ‘da vaktimiz müsaade ettikçe fuarlara katılmaya gayret ediyorum” dedi. (