Günebakan Köyü Yalnız Değil

Niksar Günebakan köyünde 3

Niksar Günebakan köyünde 3 Şubat 2024 meydana gelen Heyelan sonrasında 1 Cami, 15 Ev Ahır ve Samanlık heyelandan dolayı tamamen yıkılmış köy muhtarının erken tedbir almasından dolayı can kaybı olmamıştı.

3 Şubat 2024 Cumartesi günü sabah erken saatlerde Köy Camisi, Minare ve mahallede başlayan çatlaklar ve aynı gün Evlerin heyelandan dolayı yıkılması sonrasında ilk anda  22 ev ve sonrasında 42 evin boşaltılması ile başlayan Heyelan sonrasında köyde yaşanan Heyelan bölgesini ziyaret eden devletin yetkilileri, alınan tedbirlerin devam etmesini ve yeni yerleşim alanının tespiti çalışmaları başlatılmıştı.

Günebakan köyü bölgesinde heyelandan dolayı mağdur olan köy halkına ilk destek köy halkından gelmiş ve sonrasında Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda yardımında bulunmuştu.

Yaşanan Heyelandan dolayı mağdur olan evleri, Ahırları Samanlıkları yıkılan vatandaşlara AFAT tarafından yeni bir destek sağlandığını AK Parti Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt açıklama yaptı.

Beyazıt; “Niksar ilçemiz Günebakan köyünde meydana gelen heyelandan etkilenen hemşerilerimizin her zaman yanındayız.

Acil ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığımız AFAD Başkanlığınca 1 Milyon 188 Bin TL  Acil Yardım Ödeneği gönderilmiştir” dedi.