GRAM ALTINDA KRİZ BAŞLADI TOKAT’IN KAPISINI KIRDI!

Gram altın biriktirenlerin dikkat

Gram altın biriktirenlerin dikkat etmesi gereken dönem başladı. Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte altında sahtecilik vakalarında artışlar yaşanıyor.

Yaz aylarının gelmesi ve düğün sezonunun başlamasıyla birlikte altın alışverişi canlandı. Geçen yıla kıyasla altın fiyatlarının neredeyse iki katına çıkması ve altına olan talebin artması, piyasada sahte altın riskini de yükseltti. Gram altın fiyatı kuyumcularda 2,600 liranın üzerinde işlem görüyor. Fiyatlardaki bu yükseklik nedeniyle, son dönemlerde sahte altın dolandırıcılıkları sıkça yaşanmaya başladı ve bu durum yatırımcılarda endişe yaratıyor.

ALTIN ALIRKEN DİKKAT

Altın satın almayı planlayan bazı kişiler, uygun fiyatlı alternatifler aradığında, sahte veya düşük ayarlı altın tuzaklarına düşebiliyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle imitasyon ürünlere olan ilgi artarken, piyasada satılan bu sahte ürünler, gerçek altın olarak elden ele dolaşıyor ve ancak bir kuyumcu tarafından incelendiğinde gerçek olmadıkları anlaşılıyor. Sahte altını tespit etmek için sirke damlatarak renk değişikliği gözlemleme, mıknatısla çekilme testi veya boyuta göre ağırlık kontrolü gibi yöntemler önerilse de, bazı sahte altınların bu testlerle bile saptanamayabileceği belirtiliyor. Kuyumcular, bazı sahte altınları yalnızca özel cihazlar kullanmadan tespit edemediklerini ifade ediyor ve halkın bu ayrımı yapabilmesinin neredeyse imkansız olduğunu vurguluyor.

KESME ALTINA DİKKAT

Rekor düzeylere ulaşan altın fiyatları, yatırımcıları çeşitli satın alma seçeneklerini değerlendirmeye itiyor. Ancak bu seçenekler arasında, barkod veya seri numarası bulunmayan ve “kesme altın” olarak adlandırılan ürünler dikkat çekiyor. Kuyumcular, bu tür altınların sahtecilik ve dolandırıcılık riskine karşı oldukça savunmasız olduğunu vurgulayarak, alıcıları bu konuda uyarıyorlar. Kesme altınlar, genellikle tam işlenmemiş ve standartların dışında kalan altın parçaları şeklinde piyasada yer almakta ve “ucuz altın” algısı ile tüketicileri cezbetmektedir.