GERÇEKLERLE YÜZ YÜZE GELMEK!.

AK Parti yerel seçimlerde

AK Parti yerel seçimlerde “Memleket İşi Gönül İşi” diyerek yola çıktı, slogan güzelde gerçekleşme şansı nedir?.

Seçimlere girildikten sonra adaylar konusunda pek eleştiri yapmayacağımı ifade etmiştim, yine de bu sözümüzü yerine getireceğiz ama, arada bir bazı hususlara dokunmakta fayda var.

“MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ”  gayet güzel sözler sadık kalan için, peki bu memlekette bu gölün işini kim yapıyor?

“MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ”  sözüne belediye başkanı Özdilek Özcan şu sözleri de eklemiş; “TEVAZU, SAMİMİYET, GAYRET İLE HADİ Bİ DAHA” diyor, peki bu sözler 5 yıl içinde hayat bulmuş mu? tabi ki hayır.

“MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ” doğruda bırakın gönül işini yapılması gereken asli işler bile yapılmazken, yapılmayan hizmetler nasıl Gönül İşi olarak hayat bulacak?

Niksar 5 yılını kaybetti, yeni bir 5 yıl kaybetmesi için insanların gönlünü kazanmak için;  “TEVAZU, SAMİMİYET, GAYRET İLE HADİ Bİ DAHA”

TEVAZU; “Kendi değerini olduğundan aşağı göstermek, başkalarını küçük görmemektir” ne kadar doğru bir ifade.

Tevazu; “bütün şeref ve üstünlüğün ancak yüce Allah’ta olduğunu bilip nefsine bir üstünlük vermemek ve kibre düşmemektir.

Tevazu; Hakk’a karşı hayâlı, halka karşı vefâlı olmaktır.

Tevazu; her insana değer vermektir. İnsanları küçük görmemektir. Cenab-ı Hakk’a ait nimetleri nefsinden görüp şımarmamaktır.

Tevazu; herkesi hoş, nefsini boş görüp, kendi kusurlarını gidermekle meşgul olmaktır. Sanırım tevazu konusu bu kadar güzel sözlerle ifade edilmesi yeterlidir, bunu biz göremiyoruz.

SAMİMİYET; Samimiyetin İslam dini bakımından karşılığı şudur. Din ahlakını yaşamanın temel şartı samimiyet ve doğallıktır. Bir insanın İslam ahlakını yaşaması ve dolayısıyla gerçek mutluluk ve kurtuluşa ulaşması, ancak Allah’a, kendisine ve diğer insanlara karşı son derece samimi olmasıyla mümkün olabilir. Çünkü iman, ancak samimiyet zemini üzerine kurulabilir.

Samimiyet, insanın içiyle dışının bir olması, kalbinde hissettiklerini karşısındaki insana olduğu gibi yansıtması, alabildiğine dürüst, açık ve net olmasıdır. Kişinin gerçek düşüncelerini ve gerçek kimliğini hiç saklamadan, hiç hesap yapmadan, kendisini olduğundan farklı göstermeye çalışmadan açıkça ortaya koymasıdır. Samimiyetin önemli bir özelliği ise, kalpte yaşanmadığı takdirde hiçbir şekilde taklidinin yapılamamasıdır. Samimi insanın tüm tavırları doğal ve içinden geldiği şekildedir ve bu doğallık da insanlar üzerinde çok derin ve olumlu bir etki oluşturur. Samimi insanın bakışları, konuşması, üslubu, mimikleri çok doğal ve etkileyicidir, peki bu sözler gerçekten hayat buldu mu? bulur mu? 5 yıllık süreçte bunu göremediğimize göre bundan sonra hangi yerde ve siyasette olursa olsun görmemiz mümkün değildir, 5 yıllık süreç insanlara samimi olmayan ve çok farklı sıkıntılar yaşatan kişinin samimi olduğuna inanmıyoruz.

Peki her iki sözün hayat bulmadığı yerde “GAYRET İLE HADİ Bİ DAHA” sözü doğru söz müdür? bu şehre yazık oldu vesselam.

5 yıllık süreçte doğru dürüst hizmet yapılmadığına göre neyin gayreti olacakta “Bİ DAHA” deniyor?

Birileri haklı sanırım, ne olacak ki seçimler başladı, dilin kemiği yok ki, yalanda, yanlışta da sınır olmayınca seçim sürecinde at atabildiğiniz kadar.

5 yıl halkın taktirini kazanan bir hizmet yapılmamışken , “GAYRET İLE HADİ Bİ DAHA” diyerek halktan oy istemek ilgimizi çekti, şimdi biz bunları söylerken birileri de hemen zıplayacak “yüz küsür proje yapıldı diyecek” eh ne yapalım bizim görmediğimiz mahallelere “80 milyonluk hizmet yaptık” sözünü söyleyenler yapılmamış olan “101 projenin üstüne çıktık” sözlerinin sarf edilmesine şaşmamak gerekir.

Karşımızda koskoca bir bina var, belediye iş merkezi olarak isimlendirilen binada bugün PTT binası olmasın koca bina bomboş olacak, gençlerin sigara çektiği alan olarak tarihe not düşülecek.

Bizler bunu söylerken “KENT Park yapıldı” diyenler olacak, koskoca alan orası da boş bazen belediye başkanı kendi eşine dostuna ve seçim yatırımı için verdiği çeşitli kesimlere kahvaltı ve yemek programları olmasa da orası da boş kalan alanlar içinde olacak.

Belediye tarafından özel İdareden  kiralanan eski DSİ hizmet binası alanı şimdi Park yeri olarak kullanılıyor,  yıllardır söyledik, yazdık ama ne yazık ki Niksar’ın kalkınmasını istemeyenler veya düşünmeyenler, Niksar’a ekonomik katkı sağlayan işler değil, naylon işleri yaparak gün doldurmaya çalışıyorlar.

DSİ kapandı yer uzun zaman boş kaldı sonra Aşağı Kelkit Birliği ismi ile birlik kuruldu o birlikte şaibeler içinde kanadı yer boş kaldı burası rant için satılmak istendi, defalarca yazdık ifade etmeye çalıştık Niksar’da DSİ kapanınca 3 tane Sulama Birliği kuruldu, Sulama Birliklerine söz konusu alan verilmiş olsa idi hiç değilse Sulama Birlikleri ayrı ayrı yerlerde kira ödemeyecek iş makinaları birlikte kalacaktı.

Şimdi Sulama Birlikleri tekrar DSİ ye geçti Niksar DSİ mühendisliğinin kapanması ile Niksar ciddi gerileme sergiledi, bugün siyasetin içinde olanlar ve halktan oy isteyenlerin hiçbir tanesi; “DSİ mühendisliği Niksar’da kurulmalı” diyen var mı?

Ne gariptir ki siyaseten Niksar’ın kalkınmasını sağlaması gerekenler Niksar’ın ekonomisine artı getirecek işleri konuşmuyor.

DSİ Niksar şubesi şehre pek çok konuda ciddi ekonomik katkılar sağlayacak bir kurumdur, bu kurum mutlaka Niksar’a geri kazandırılması gerekir, bunun sorumluları siyasetçilerdir.

Niksar belediye başkanı Özdilek Özcan’ın 5 yıllık süreçte hiçbir konuşmasında “DSİ Niksar’da yeniden açılmalı sözü duydunuz mu? bizler duymadık, devletin çok ciddi bir yatırımının Niksar’a gelmesi için gayret sarf etmeyen bir yöneticinin “gayret ile hadi bi daha” demesi, Niksar için kayıp yılların devamı olacaktır, inşallah bizlerin bu anlamlı uyarısını kendisi ve diğer belediye başkan adayları dikkate alırlar ve Niksar kaybettiği önemli bir kuruma yeniden kavuşmuş olur.

İnsanların cebinde parası olmayınca açılacak hiçbir parkın veya eğlence merkezinin anlamı yoktur.

Belediye yeni yaptığı İş Merkezinde Bowling salonu bulunmaktadır, küçük çaplı çocuk eğlence merkezi vardır, buralara ailelerin yoğun ilgisi olması için gençlerin cebinde parası ailelerin cebinde harcayacak parası olması gerekir, yani; İş- Aş olunca ne yapsanız halkın kabulü olur.

Eh ne yapalım arada sırada dokunmakta fayda var, olur ya, yarın birileri sorduğunda “bizim haberimiz yoktu öyle bir hizmetin gelmesinden” denmemesi için.

Günün Sözü: AK AKÇE KARA GÜN İÇİNDİR.