Bırakın kızlar okusun diyen biri var!.

YILIN EN BÜYÜK PROJESİ BIRAKIN KIZLAR OKUSUN

Kültür bakanlığı Halk şairi sosyal sorumluluk projelerin sultanı Afyonkarahisar’ın rüzgar kızı Denizli yarender kurucu başkanı sayın Safiye Samyeli çocuk yaşında evlendirilen eğitim hayatı ilkokulla sınırlı kalan bunun yüreğinde kapanmak bilmeyen kor bir ateşe döndüğünü bu yüzden başka Safiyeler olmasın diye bu projeyi yıllar önce başlattığını söyledi.

Öyle ki bu bir çığlık oldu ona yüreğinden inanan dostları kalemdaşları onun bu haklı mücadelesinde elini taşın altına koyarak destek oldular. Dört tane bırakın kızlar okusun kütüphanesi kurdular. Sonra güçlerinin yanı sıra sözlerini de birleştirerek Bırakın kızlar okusun Antolojisi çıkardılar. Derken artık kamu kuruluşları, belediyeler,Aile Sosyal Politikalar bakanlığı ve hatta Cumhurbaşkanlığı makamı bu projeden haberdar olup destekleme ve bundan sonraki baskısını devlet eliyle kültür bakanlığından çıkarabileceklerini ifade ettiler. Evet kendisi küçük yüreği kocaman bu kadın ilkokul mezunu haliyle nelerde yapmıştı böyle.  Dile kolay 6 kitap 3 proje koordinatörü olarak gerçekleştirdiği sayısız konferanslar, festivaller,TV programları, radyo programları,İmza fuar günleri sanki gönlü derya sanki azmiyle yarışıyor gibi değil mi. Birileri yazmalıydı.

Bizler dostları olarak onunla gurur duyuyoruz.25-26-27 Ekim tarihleri arasında Marmaris’te yapılacak olan Bırakın Kızlar Okusun final gecesiyle bu projeyi basınla paylaşıp, taçlandırmayı borç bildiğini üzerine vazife alan bu sosyal sorumluluk projesinde bizimde katkımız olan herkesi Final gecesine davet ettiklerini belirtti.

Başta proje koordinatörü Sayın Safiye Samyeli’yi ve bu projede emek harcayan tüm dostlarımızı , kalemdaşlarımızı kutluyor hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Yürü yolun açık olsun Şiirlerin Sultanı Samyeli. Ardından geliyor akın akın bir ordu eğitim neferi! Sevgi ve saygılarımla.

 

Sevda Doğan Karakaş