ENGEL TANIMIYOR HERGÜN 800 EKMEK DAĞITIYOR O ROBİN HOOD

Bir inşaat kazasında hayatı artık tekerlekli sandalyeye bağlanan Yozgatlı Mehmet Taşçı’nın özverisi hem bir ibret hem de yarım hikayesinden oluşuyor. O, her gün tekerlekli sandalyesi ile zenginlerin verdiği paralarla aldığı yüzlerce ekmeği sofralara ulaştıran engel tanımayan bir Robin Hood…

Bir inşaat kazasında hayatı

Yozgat’ın Sorgun ilçesinden Mehmet Taşçı, yaşamını ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmeye adadı. Kendisi de bundan 10 yıl önce bir kaza sonucu engelli hale gelen Taşçı, her gün engelli aracıyla 800 ekmek dağıtarak 300 aileyi sevindiriyor. Taşçı’nın bu fedakarlığı, onun sadece Sorgun’da değil, çevre bölgelerde de adından söz ettiren bir hayırsever olmasını sağladı.

Yıllar önce Medine’de inşaatın sekizinci katından düşerek ağır yaralanan ve 32 ameliyat geçiren Taşçı, 9 gün süren bir komadan sonra hayata tutunmayı başardı. 2000 yılında memleketi Yozgat’a kesin dönüş yapan Taşçı, yaşadığı zorluklara rağmen hayatını başkalarına yardım etmeye adadı. Engelli olmasına rağmen koltuk değnekleri ve engelli aracıyla, soğuk kış günlerinde bile ihtiyaç sahibi ailelere ekmek götürmeyi sürdürüyor. Mehmet Taşçı’nın bu özverili çalışması, Sorgun’da yaşayan fırıncılar ve diğer esnafın da desteğiyle gerçekleşiyor. Her gün dolaştığı sokaklarda, onu tanıyan ve yardımlarını bekleyen insanların yüzlerindeki mutluluk, Taşçı’nın en büyük motivasyon kaynağı oluyor. Vatandaşlar, Mehmet Taşçı’nın getirdiği ekmeklerle iftarlarını açmanın mutluluğunu yaşarken, Taşçı’nın eksi beş derecelik soğukta bile onlara ulaşmaya çalışması herkes tarafından takdirle karşılanıyor. Taşçı, 6 yıldır sürdürdüğü bu yardım faaliyetleriyle, Sorgun’daki ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmanın yanı sıra, insanlara hizmet etmenin önemini de vurguluyor. Hayatını, başkalarının hayatına dokunarak anlamlandıran Taşçı, geçirdiği kaza sonrası aldığı ikinci şansı, topluma hizmet etmek için kullanıyor. “Rabbim bana engel vermiş, ben de halka hizmet için bedenim yürüdüğü sürece gayret edeceğim” diyen Taşçı, bu sözleriyle yaşadığı zorlukları nasıl aştığını ve yaşama sevincini nasıl koruduğunu gözler önüne seriyor.

Taşçı’nın hikayesi, sadece Yozgat’ta değil, Türkiye’nin dört bir yanında örnek bir dayanışma ve yardımlaşma hikayesi olarak dikkat çekiyor. Günde 800 ekmek dağıtarak 300 aileye ulaşan Taşçı, Ramazan ayında da bu sayıyı artırarak daha fazla aileye ulaşmayı hedefliyor. Sorgun halkının ve hayırsever vatandaşların desteğiyle gerçekleştirdiği bu yardımlar, Mehmet Taşçı’nın hayatını, topluma hizmetle dolu anlamlı bir yolculuğa dönüştürüyor.