Cemalettin Bilgin

Eleştirmek Kolay!.

“Eleştirmek Kolay” sen ne yapıyorsun?.

Cumartesi günü Tokat adeta bayram  yaşadı, çok sayıda açılışların yaşandığı Tokat bir başka güzeldi.

Cumartesi günü yorucu ve çok hareketli gün idi.

Bir gün içinde resmi kuru ve kuruluşlarının 7 farklı açılış ve törenleri vardı, her yapılan etkinlik kendi içinde mükemmel toplantılar ve törenler idi.

Sabah saat 09 da başlayan program, gece saat 22 ye kadar sürdü, bu kadar toplantıya nasıl katılabilirsek öyle yaptık, kimisini pas geçtik, kimisine katıldık ve gece yarısı Niksar’a dönebildik.

Yazımızın başlığında ifade ettiğimiz gibi; “ELEŞTİRMEK KOLAY!” ama önemli olan eleştiriyi yaptıktan sonra, yapılan eleştirmeye katkı sağlamak gerekiyor, önerilerin gelmesi gerekir.

Sabah saat 09 da başlayan “TOKATLI HUKUKÇULAR BULUŞUYOR” etkinliğinin 5. si yapıldı, Tokat için önemli bir etkinliği takip bizler için önemli idi, her etkinliği takip etmek mutlaka önemli ama, “Tokat’lı Hukukçular Buluşuyor” etkinliği Tokat’ın Turizm potansiyeli için önemli olduğunu düşünüyoruz.

Tokat’lı Hukukçular Buluşuyor etkinliğini içi dolu dolu, evet belki ismi ile Hukukçuların buluşması olarak etkinlik yapılmış olsa da, Hukukçuların buluşması ile Tokat çok büyük potansiyelini ülke geneline anlata, duyurma, Tokat gerçeğini yüzlerce, binlerce Hukukçu ve beraberindeki misafirlere gösterme iknaına sahip oluyor.

Tokat’lı Hukukçuların sayısının bin civarında olduğunu öğrendik, bu sayıya Tokat’ta görev yapıp da Tokat’a imkanları ölçüsünde gelen insanları hesap edince binlerce Hukukçu insanın Tokat’a gelerek Tokat’ı görmeleri, tanımaları Tokat’ın Turizmden beklentisini karşılayacak önemli bir potansiyeli yakalama fırsatının doğduğuna inanıyoruz.

Tokat’lı Hukukçular Buluşuyor  etkinliğine bu sene sayısal anlamda daha fazla katılı beklerdik, ama katılanların nitelikleri bakımından her geçen yıl çıtanın yükseldiğini görmek biz Tokatlılar için önemli kazançtır.

Ankara’nın ve ülkemizin en üst seviyedeki Hukukçularının Tokat’a gelmesi Tokat’ı her bakımdan ileri hamleler yaptıracak çalışmalara vesile olacağını düşünüyorum, özellikle basın mensubu arkadaşların bu programa daha duyarlı olmalarını bekliyoruz, çünkü Tokat kalkınacaksa tarım ve Hayvancılık potansiyeli yanında Dünyanın 7 Harikası dışında olan Ballıca Mağarasının bu tür etkinliklerle  daha güzel tanıtma imkanları olacaktır. Tokat ve ilçelerinde var olan bir birinden değerli tarihi eserlerin, Doğal güzelliklerin gelen misafirler sayesinde yakın gelecekte Turizm turlarına dönüşmemesi için hiçbir neden yoktur.

Hani pek ok insanımız; “Tokat neden gelişmiyor?” sorusunun cevabı olarak, neden yapılan etkinliklere, insanlar yeterli ilgi ve alakayı göstermiyor” dediğimizde cevap verilmiş oluyor.

Sabah saat 09 da başlayan etkinliği takip etmeye çalıştık, sonrasında yapılan Kitap Fuarı Tokat’ın ülke genelinde ve dünya gelelinde tanınmasına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Tokat Kitap Fuarının3. Açıldı  Tokat Valimiz sayın  Dr. Ozan Balcı, 80 Yayınevi, 50 Yazar, 64 İmza ve 30 Söyleşi programı ile 9 gün boyunca devam edeceğini ifade etti,  Tokat 3. Kitap Günleri fuar alanını ziyaret etti ve tü stantları gezerek yazarlar ve yetkililerle sohbet yaptı, ziyarete gelen çocuklarla sohbet yaptı Kitap hediye etti.

Tokat Kitap Fuarı 6 Ekim tarihine kadar açık kalacak, Kitap severler fuarda kendilerini anlatan her kitaba ulaşma imkanları bulacaktır.

Bir gün içinde gerçekleşen etkinli ve saatleri aynen şu şekildedir, bu program çoğu zaman sarkma yaptı.

Saat 11.00 :  Kitap Fuarı açılış Cumhuriyet meydanı

6 Ekim tarihine kadar  fuar açık kalacak.

Saat 12.00 :  Bebek Kütüphanesi ziyareti (Dedeman Otel yanı) Tokat valimizin bebekli annelerin daha çok hizmetine sunduğu önemli bir çalışmadır, çocuğu olan anneler bu kütüphaneden en güzel şekilde faydalanmaları mutlaka sağlanmalıdır.

Saat  12.30 :Z Kütüphanesi Tasarım Atölyesi açılışı (Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi) Z Kütüphane her okulda yaygınlaşması sağlanmaya çalışılıyor ama bu Kütüphanenin tasarım çalışmalarına katkı sağlaması daha da önemli hale getiriyor.

Saat 13.00  : Tokat Sokak sağlıklaştırma açılışı (Mevlevihane  karşısı) Tokat Belediye tarafından gerçekleştirilen bu çalışnaın her sokaka uygulanması bekleniyor.

Saat 16.30  : Demokrasi Müzesi açılış (Behzat Cami yanı) Demokrasi Müzesi her insanın gezip görmesi gereken bir mekandır, Demokrasinin dahada gelişmesine ciddi katkılar yapacaktır.

Tokat’lı Hukukçular Buluşuyor programı saat 09 da sabah kahvaltısı, 11.30 da şehir gezisi, saat 14.30 da Panel. Tokat bölgesinden, Ankara’dan ve ülkemizin pek çok bölgesinden gelen Hukukçuların bir araya gelmesi Tokat’ın tanıtımına ciddi katkılar sağladığına inanıyorum, ayrıca panelde sunulan bilgilerin güncel konuları içerdiği ve uzman insanlar tarafından sunulması daha da önemli idi. Panel Moderatörlüğünü Yargıtay 13. Ceza Dairesi başkanı sayın Vuslat Dirim yaptı, Yargıda Reform Stratejisi konusunu HİGMDaire Başkanı sayın Aykut Cihangir sundu, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Uygulamalarını  Yargıtay Tetkik Hakimi sayın Tolga Onur sundu, 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş savaşı ve Onbeşliler konusunu, Onbeşlilerin torunu olan Avukat sayın Hadiye Ardahanlı sundu, bu sunum salonda duygusal anların yaşanmasına vesile oldu.

Bizler Hukukçu falan değiliz, sıradan insanlardanız, ama yeni çıkan kanunları takip etmesi gereken insanların mutlaka bu tür toplantılara katılmasını çok doğru bir çalışma olduğuna inanıyoruz.

“Tokat’lı Hukukçular Buluşuyor” programını Tokat barosu başkanlığı düzenliyor, ama bu programın gerçek emekçisi değerli hemşerimiz sayın Erdinç Avşar ve arkadaşlarıdır, bu çalışmaları inatla ve ısrarla yapılmasını sağlayan sayın Erdinç ve çalışma arkadaşları Tokat halkı adına teşekkür ediyoruz, tokat halkı sizlerle gurur duyduğuna inancımız tamdır.

Ve Kayseri Pancar Kooperatifinin Turhal Şeker Fabrikası 2019 sezon açılışı saat 15.00 de. Bu programa katılmayı çok isterdim ama yukarıdaki program akışına bakınca bile Tokat merkezdeki her programı tam olarak izleme şansımız olmayınca, Turhal’da gerçekleşen bu programa katılamamak bizler için bir noksanlık oldu.

Kayseri Pancar ekicileri Kooperatifi yöneticilerini ve Turhal ve Niksar’da çiftçilerin dostları çalışanları ve yetkililerini canı gönülden kutluyoruz.

Turhal Şeker Fabrikası sezon açılışında AK Parti ve MHP siyasetçilerimiz vardı, bu törende CHP Milletvekillerimizi ve yetkililerini de görmek isterdik, Fabrika özelleştirildiğinde çok tepki verenler, yapılan çalışmaları burada görmeleri mümkün idi, hiç değilse bundan sonra köylerde Pancar ekimi yapan çiftçilerle sohbet yaparlar ise, gerçekleşen ÖZELLEŞMENİN ne kadar doğru olduğunu görmüş olurlar, belki bu işi yapanlara küçük bir teşekkürlerini ifade ederler.

Görüldüğü gibi “eleştirmek” bir haktır, ama  yapılan güzel işlerden dolayı da teşekkür etmek insani görevdir.

Günün Sözü: ELEŞTİRMEK HAKTIR, GÜZEL HİZMET YAPILDIĞINDA TEŞEKKÜR ETMEK, İNSANİ GÖREVDİR.

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.