Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Ziyareti, Uçak Satışı Kırizemi Girdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti sona erdi ama, yankısı halen devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyaretin önemli konuların gündeme gelmesi ve sonuçların alınması konusunda mutabakat sağlanmış olmasına rağmen Almanya’nın ürettiği Eurofighter tipi Uçakların görüşmede gündeme gelmemesi Dünya gündeminde yerini alırken, Almanya’da önemli bir gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Şansölye Eurofighter konusuna hiç girmedi. Yani ‘veririz vermeyiz’ noktasında yorum yapmadı. Biz zaten cevabımızı açık bir şekilde verdik. Bu uçakları bize verirlerse verirler, vermezlerse çalacağımız kapı mı yok? Çok. İşte biliyorsunuz hava savunma sistemlerinde S400’den önce hangi adımlar atıldı? Amerika vermesi gereken hava savunma sistemlerini vermedi, biz de Rusya’dan S400 aldık.

Şu anda S400’lerimiz var. Çok daha güçlü bir şekilde yola inşallah devam edeceğiz. Bizler kendi silahlarını üreten ve kullanan bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Savaş uçakları noktasında da ihtiyacımızı kalıcı olarak karşılayacak adımlar atıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinden sonra Almanya’da önemli bir gelişme oldu.

Haber kaynaklarının bildirdiğine göre,  Alman işçiler, Türkiye’ye uçak satılması için protesto yapmaya başladı. Airbus ve Alman Metal İşçileri Sendikası IG Metall, Alman askeri havacılık sektörünün üretime devam etmesi için Türkiye’ye Eurofighter satılması gerektiğini Hükümet’e bildirdi.

Son yaşanan gelişmelerden sonra Almanya Hükümeti Eurofighter Uçakları konusunda nasıl bir tavır alacak, bunu zaman içinde görülmesi bekleniyor.