Coca Cola İçecek 2023’te 6,1 milyar lira yatırım yaptı

Bu haberin fotoğrafı yok

İSTANBUL (AA) – Coca Cola İçecek, 2023 yılına ilişkin finansal sonuçları duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Coca Cola İçecek (CCI), operasyon coğrafyasına toplam 6,1 milyar lira yatırım yaptığını duyurdu. Şirketin yıl sonu faaliyet karı ise 14 milyar lira olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Coca Cola İçecek Üst Yöneticisi (CEO) Karim Yahi, 2023 yılındaki olumsuzluklar nedeniyle operasyonlarında zorluklar yaşadıklarını belirterek, “Bu nedenle, satış hacmimiz konsolide bazda yüzde 2,6’lık bir düşüşle sene başında paylaşmış olduğumuz beklentimizden daha düşük gerçekleşti. Bu zayıflık, dinamik fiyatlandırma ve promosyon optimizasyonunun yanı sıra etkin portföy kullanımı aksiyonlarını da içeren etkili gelir büyüme yönetimi stratejimiz sayesinde telafi edildi.” dedi.

Yatırımlarına devam ettiklerini belirten Yahi, şunları kaydetti:

“2023 yılında yüzde 33’ü Türkiye operasyonlarına yönelik yapılan toplam yatırım harcamamız 6,1 milyar liraya ulaştı. Yatırım harcamasının satışlara oranı 2023’te yüzde 6,1 olarak gerçekleşmişti. Başta Kazakistan Çimkent’te ve Özbekistan Semerkand’da iki yeni fabrika olmak üzere 2024 yılında da yatırımlarımız sürecek. 2024’te Azerbaycan’da İsmayıllı, Irak’ta Bağdat ve Özbekistan’da Namangan fabrikalarımızın da temellerini atacağız.”

Bangladesh Beverages Limited’in satın alımını kısa bir süre önce tamamladıklarını aktaran Yahi, Bangladeş’in önünde parlak bir gelecek olduğunu ifade etti.