CHP’Lİ DURMAZ,” GAZİLER; VATANIN BAĞIMSIZLIĞININ ve CUMHURİYETİMİZİN TEMİNATIDIR.”

CHP Tokat Milletvekili ve

CHP Tokat Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz 19 Eylül Gaziler günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı./

Durmaz‘ın açıklaması şöyle;

“19 Eylül; Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasının ardından Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal Rütbesi’nin verilişinin yıl dönümüdür. Mustafa Kemal Atatürk’e verilen bu unvan her 19 Eylülde vatan uğruna canını feda etmekten kaçınmamış tün Gazilerimiz için ülkemizde 2002 yılından beri onurla kutlanmakta, gazilerimize duyduğumuz minnet hatırlanmaktadır.

Uğruna büyük mücadeleler ve bedeller ödenerek kazanılan vatan toprakları, yokluklara, zorluklara karşı vatan için savaşan şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetidir.

Gazilerimiz, bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, ulusal birliğimizin ve Cumhuriyet’imizin onurlu sembolleridir. Kahramanlık tarihimizin sönmeyen meşaleleridir.

Bugün Cumhuriyetin şanlı bayrağı altında hür yaşayabiliyorsak, cepheden cepheye koşarak savaşan Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın teminatı, gazilerimize çok şey borçluyuz.

“Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır,

Bir tarih boyunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir.”

Şairin dediği gibi; bu vatan uğruna sıra dağlar gibi duranlarındır.

Bu toprakların nasıl kazanıldığını, Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu unutmadan;

Gazilerimize sahip çıkmak, onların hak ettikleri sosyal ve ekonomik koşulları sağlamak en büyük ödevimizdir. Gazilerimiz şanlı bayrağımızın rengine yaraşır bir yaşam süremiyorsa, bu bizim en büyük ayıbımızdır. Bu yüzden bu yasama döneminde “Gazi Meclis” adına yaraşır şekilde Gazilere yönelik iyileştirmeler için birlik ve beraberlik içinde çalışmalıdır. Bu konuda üzerimize düşen görevi yapmak boynumuzun borcudur.

 

Gazilerimiz, vatanın bağımsızlığını her şeyden üstün tutan, birlik ve beraberlik için mücadele eden ülkesine, milli ve manevi değerlerine bağlı en değerli varlıklarımızdır.

Bu düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ebedi başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “mareşal” rütbesi ve “gazi” unvanının verilişinin 97’inci yıl dönümü ve Gaziler günü kutluyorum.”