CHP’Lİ DURMAZ: “CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİ, SESSİZLERİN SESİDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili- TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Milletvekili Kadim Durmaz’ın mesajı;

Her tarafı emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş olan topraklarda, bağımsızlık ve özgürlük adına canı pahasına mücadele eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının bize bıraktığı en değerli miras laik ve demokratik Cumhuriyetimizdir.

Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değil; laikliğin, çağdaşlığın, demokrasinin ve özgür düşüncenin teminatıdır. Bugün kurucuları, kurucu değerleri ve kazanımları ne kadar saldırıya uğrarsa uğrasın, bu topraklardaki en büyük devrim olan ve Büyük Atatürk’ün “kıymetli evlatlarının elinde daima yükseleceğini ve ebediyen yaşayacağını” söylediği Cumhuriyet, sonsuza dek var olacaktır.

 

Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yurttaşların seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi, sınıfların, kişilerin, ailelerin, cemaatlerin veya bir zümrenin eline bırakılmayacak kadar kutsalımızdır. Milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir. Çünkü cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir.

 

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

 

Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenemez. Cumhuriyet Parlamenterlik Sistemle bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

.

Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerleyecektir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.

 

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamaktır.

 

Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren en iyi yönetim şeklidir. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak Laik, Çağdaş ve Demokratik Cumhuriyet’le güvence altında olacaktır.

 

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi : “Benim ölümlü vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar ayakta kalacak ve Türk ulusu güven ve mutluluğunu sağlayan ilkelere uygarlık yolunda yürümeye devam edecektir”

Bilinmelidir ki; son yıllarda Cumhuriyet’e ve onun kazanımlarına yapılan çirkin saldırılar amacına ulaşamayacak ve ülkemiz ilelebet laik, demokratik, çağdaş ve sosyal hukuk devleti niteliğini muhafaza edecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetin 95.Kuruluş yıldönümünü kutluyor, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum