CHP’Lİ DURMAZ; ATATÜRK’ÜN TOKAT’A GELİŞİNİN 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

“Milletin Bağımsızlığını Yine Milletin

“Milletin Bağımsızlığını Yine Milletin Azim ve Kararlılığı Kurtaracaktır”

M.Kemal Atatürk

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’nun her köşesinde bağımsızlık meşalesini taşıyarak, tüm Anadolu halkına umut olmuştur.

Mustafa Kemal Paşa, tam bağımsızlıktan yoksun bir milletin, tarihin sayfalarında kaybolmaya, yok olmaya mahkûm olduğunu bildiği için, bu halka, yurduna saldıranlar her kim olursa olsun onların karşısında dik durmanın gerekliğini anlatmış, vatanın her karış toprağında bu bağımsızlık meşalesini dolaştırmıştır.

26 Haziran tarihinde Tokat’a gelen Mustafa Kemal Atatürk, Tokat’ın girişinde hırkası yırtık, ama yüreği, duruşu dimdik bir halk tarafından karşılandı ve Tokat halkına şu sözlerle seslendi;

“Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını, esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini, hala yaşadıklarını göstermektedir. Ben hayatımı hiçbir zaman milletimizden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım”

Büyük önder, bağımsızlık ateşinin buralara kadar geldiğini bilmiyordu, ama Tokat halkı ulusun onuru ve bağımsızlığı için Atasının yanında olma kararlılığıyla oradaydı. 7 den 70 e bağımsızlık mücadelesi veren, o günlerin cesur ve kararlı kenti Tokat’ın bugün de aynı inançla Cumhuriyete ve milli değerlerimize sahip çıkacağına olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Tokat’a gelişi ve güzel şehrimizi şereflendirmesin 99. Yıldönümünde başta Atamızı, Silah Arkadaşlarını,  İstiklal Savaşını başlatan heyette karargâh subayı olan hemşerimiz Mustafa Vasfi Süsoy’u rahmet ve minnetle anıyorum.