CANLI YAYIN KONUĞU NİKSAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DAVUT BERDİBEK

Yeşil Niksar gazetesi ve

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Cumartesi günü canlı yayınında konuğu ile  önemli sohbet gerçekleştirdi.

Her hafta Çarşamba ve Cumartesi günleri Fecabook sayfasından yapmış olduğu canlı yayında 27 Ocak 2024 Cumartesi günü Yeniden Refah Partisi Niksar Belediye Başkanı adayı Davut Berdibek‘i  konuk etti.

HER SEÇİM BİR YENİLENMEDİR

Cemalettin Bilgin  “ Davut seçimlere çok az bir süre kaldı biliyorsun. Çalışmaların nasıl gidiyor, neler yapıyorsun?” sorularını sordu.

Davut Berdibek  “Cemalettin abi seçim bir yenilenmedir. Beş yılda bir yapılır. Beş yılda uzun bir süre bu süreyi iyi değerlendirmek için güzel projeler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Biz burada yaşıyoruz bu memleketin çocuğuyuz sorunları zaten hep beraber tespit ediyoruz yani bizim insanlarımızın bilmediği hiçbir tane sorun yok projelerimizde zaten bu sorunların çözümü adına projeler. Biz sosyal belediyeciliği ön plana çıkaran bir vizyonlaseçim beyannameniz ortaya koyuyoruz.” sözlerini söyledi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Bilgi “ Bu memleketin çocuğuyum ben nelerin eksik ve yanlış olduğunu biliyorum dedin. Sana göre yanlışlar, eksikler ve yapılması gerekenler ne?” sorusunu iletti.

Berdibek” Niksar halkının temel sorunları sadece yol, içme suyu, kanalizasyon, temizlik değil bunun dışında işsizlik, turizm, refah ve istihdam sorunları var. Niksar her açıdan zengin bir ilçe. Bir çok uygarlığa başkentlik yapmış , Jeopolitiği Karadeniz bölgesinin tam açılımında olması,  Çamiçi gibi kıymetli bir yere sahip olması bu zenginliklere örnek. Biz bu zenginliklerin fakındayız. Projelerimiz de var olan bu kaynakların nasıl aktif hale getirileceği üzerine.Sizin aracılığınızla da bu projelerimizi haklımıza inşallah anlatmış olacağız.” İfadelerini kullandı.

20 FARKLI PROJE

Bilgin” Davut kardeşim o zaman söz sende. Niksar içinhedeflerin ve projelerin ne ?” sorusunu sordu.

Berdibek “ Niksar’ımız için farklı alanlarda 20 projemiz var. Bu projelerin bazıları uzun soluklu projeler, bazıları imkansız gibi gözüken projeler ama eğer halkımız bize bu yetkiyi verirse Allah’ın izniyle hepsini gerçekleştireceğiz.

Niksar merkez ile Çamiçi yaylamız arasında ulaşımı teleferik ile sağlayacak olan teleferik projemizle yayla ve doğa turizmine katkıda bulunacağız.

İstihdamı arttırmak için kamu desteklerini alan organize sanayi alanına yeni arsalar kazandırarak yatırımcıya destek olup istihdamı artıran projelere önem vereceğiz.

Deprem gerçeği içerisinde bulunan şehriniz kentsel dönüşüm yasalarının çıkmasıyla tarihi eski Niksar’ı gün yüzüne çıkartarak yeni imar planı uygulanmasıyla modern, tarihi ve çağdaş 100 ve 200 yıllık planlamalarla hak ettiği cazibe şehir haline getireceğiz.

Niksar Belediyesi olarak kuracağımız hayvan üretme çiftliğinde damızlık süt inekçiliği ve buzağı üretimi koyun, keçi ve manda üreterek ithal hayvan girişini önleyeceğiz. Hayvan borsası kurarak ürettiğimiz hayvanları yılın belli zamanlarında satışa sunacağız.

Bölgenin en büyük hayvan pazarlarından olan Niksar büyükbaş ve küçükbaş hayvan pazarını modernize ederek halkımızın hizmetine sunacağız.

Niksar Belediyesi bünyesinde oluşturacağımız ARGE Merkezimizde proje yarışmaları araştırılması, destek programlarından yararlanabilmek için halkı bilinçlendirme sempozyumları, üretim kapasitesini daha verimli hale getirmek için;

  1. A) Tarımsal üretim
  2. B) Hayvansal üretim
  3. C) Sanayi üretimi
  4. D) İnsan gücü eğitimi
  5. E) Mesleki eğitim
  6. F) Teknoloji eğitimi
  7. G) Çıraklık eğitimi
  8. H) Diploma ve mesleki gruplardaki insan gücünün veri tabanını oluşturarak Türkiye genelinde ve Niksar’ımızda çalışma sahalarına insan gücü ihtiyacını sağlayacağız.

Çamiçi Yaylasında bulunan gölet etrafına lokanta, otel, mesire alanları oluşturarak turizme katkı sunacağız.

Kent müzesi olarak kullanılan tarihi taş binaya Niksar Kent Konseyi’ni taşıyarak faaliyetlerini orada yürütmesini sağlayacağız.

Küçük sanayi sitesi sebze hali yanında bulunan işletmelerin enerji ihtiyacını karşılamak için doğalgaz ile buluşmasına öncülük yapacağız.

Çamiçi Yaylamızda bulunan Kamping alanına butik otel ve aile ile gidilebilecek hijyen, kahvaltı salonları ve restaurantlar yaparak Niksarlı hemşerilerimizin uzak yerlere gitmesini önleyeceğiz.

Bölgemizde üretilen her türlü sebze,meyve ve hububat ürünlerini yeni hal bünyesinde kuracağımız belediye alım kooperatifi olarak ürün alım garantili tohum desteği vereceğiz. Üretilen ürünleri oluşturacağımız borsada iç ve dış pazarlamasını Niksar Belediyesi olarak biz yapacağız.

Niksar’ın en uygun alanında oluşturacağımız arsada otogar projemizi uygulayacağız.

Danişment Vadi Park projemizle Kelkit Irmağı kenarına mesire alanları, sosyal spor tesisleri kuracağız.

Çamiçi Yaylamız Tükiye’nin birinci oksijen deposudur. Bu alamda oluşturacağımız arazi ile Karadeniz bölgesinin en büyük onkoloji hastanesini Sağlık Bakanlığı işbirliği ile bölgemize kazandırmak için gerekli girişimleri yapacağız.

Sarıyazı (ONAN) köyü sınırları içerisinde bulunan özel idareye kayıtlı 60 dönümlük arazide sondajı yapılmış olan termal suyun bulunduğu yeri Niksar Belediyesi’ne tahsisini yaptırarak termal otel ile buluşturacağız.

Niksar’da seracılığın yaygınlaşması için termal seracılık ile başlayan projemizi devreye alarak Niksar’ın tamamını Mersin ve Antalya ile yarışan Niksar ovasını seralarla donatıp Karadeniz bölgesinin sebze ihtiyacını karşılayacağız. Yeni hal yasasıyla Niksar sebze halini sebze, meyve ve tahıl alım borsasını yapacağız.

Çamiçi Yaylamızın içme suyu ve doğalgaz hizmetleriyle buluşturup hak ettiği değere kavuşmasını sağlayacağız.

Almus Barajı HES çıkışı Köklüce Mevkiinde oluşturacağımız somon ve alabalık üretim tesisinde ürettiğimiz balık çeşitlerini iç ve dış piyasaya satışını yaparak belediyemize kaynak ve istihdam oluşturacağız.

Niksar Ayvaz Su Şişeleme Fabrikamıza yeni makine takviyesi yaparak üretim kapasitesini arttıracağız. Fabrikamıza güneş enerji sistemleri (GES) kurarak üretim giderlerini azaltarak karlılığımızı arttıracağız.

Niksar Belediyesi bünyesinde organize sanayi alanına işletmesine kendimizin yapacağız rulman fabrikası projesini uygulayacağız.” diyerek projelerinden bahsetti.

Bilgin “Davut kardeşim açık söylemek gerekirse projelerin oldukça iddialı, gördüğüm kadarıyla sende bi o kadar iddialısın . Hakkında hayırlısı.” sözlerini söyledikten sonra 1 saatlik canlı yayını sona erdirdi.

(Songül Çakar)