CANLI YAYIN KONUĞU GÖKÇELİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA KOYUNCU

Yeşil Niksar ve Yörenin

Yeşil Niksar ve Yörenin Sesi Canik Gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin her Cumartesi ve Pazartesi günü sosyal medya mecrası facebook üzerinden canlı yayın yaparak, siz değerli dostlarımızın da katkıları ve sorularıyla gündemi değerlendiriyor. Bilgin’in bu haftaki canlı yayın konuğu Gökçeli Belediye Başkanı Mustafa Koyuncu oldu. Bilgin ve Koyuncu Gökçeli Beldesinin geçim kaynağı ve oraya yapılan hizmetleri değerlendirdiler.

BAĞ BOZUMU

Gökçeli üzümünü, Gökçeli pekmezini, Gökçeli yaprağını tanımak ve bilindik hale getirmek istiyoruz. İşçilikle birlikte yaprağı birinci sınıf, ikinci sınıf, üçüncü sınıf olarak ayırmak istiyoruz. Çünkü Gökçeli’nin geçim kaynağı yaprak. Her şey yetişiyor kasabamızda ama özellikle yaprak üretimi daha fazladır. Her sene 300 dönüm bağ dikimini hedefliyoruz. Şuanda 7.000 bağ var. Amacımız bağ bozumu etkinliği daha da genişleterek yapmak ve beldemizi tanıtmak.

KOOPERATİF KURDUK

Amacımız kooperatif vasıtasıyla birkaç yerden de destek alarak depo ve imalat hane yapmak. Kredi ve kooperatif yapımı ile ilgili birkaç yerle görüştük. Kooperatif kurduğumuz zaman yaprağı depolara getirip kalite kalite ayırmak istiyoruz. Sonrasında da Gökçeli-Kummetli yolunda yöresel ürünler olarak ürettiklerimizi satmak istiyoruz.

BELDEMİZE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR

KİTAP CAFE

Beldemize kitap cafe yaptık. Cafemizde insanların hem midesini, hem zihnini doldurmasını hedefledik. Bu sebeple kitap cafe ismini koymayı tercih ettik. Bizim insanlarımızda okuma kültürü pek yok ama cafeye gelip çayını yudumlarken, kitapları da okumak ister. Beldemize gelenler kitap cafemize uğrarlar. Hem mekan olarak hemde işlevsellik olarak hayran kalıyorlar. Bu yaptığımız kitap cafe her beldeye gereklidir. Kitap cafemize tüm beldekiler uğrar, dışarıdan misafirlerimiz gelir çayını kahvesini içer ve vaktini değerlendirir.

AŞEVİ

Küçük yerlerde iş imkanı olmadığı için gençler köyü terk ediyor ve beldemizde yaşlılar ikamet ediyor. Yaşlılarımız ve eşi vefat etmiş vatandaşlarımız yemek yapmakta zorlanıyor. Biz onlar için aşevi yaptık ve her öğle üç çeşit yemek çıkarıyoruz. Gücü yetip gelebilen aşevine gelip yemeğini yerken, aşevine gelemeyenlerin evine yemeği götürüyoruz. Aşevinin belediyemize hiçbir masrafı da yoktur. Sadece bir aşçı tuttuk geri kalan masraflar hayır sahipleri tarafından karşılanıyor. Gökçeli çok bereketli bir beldedir.

İKİ KATLI DÜKKAN

Caminin yanına beldemize vizyon katacak, mimarisi güzel iki katlı dükkanlar yapmak istiyoruz.

YAKINCA CAMİ

Bundan birkaç yıl önce Yakınca Camimiz yanmıştı. Vatandaşımızın tek isteği bu caminin tekrar yapılmasıydı. Seçimi kazandıktan sonra müftülüğe gittik. Birkaç yere yazı yazılmış onun harici bir şey yapılmamıştı. Proje bitimine kadar tamamen masrafları il özel idare idaresi karşıladı. Tokat Valisine ve Milletvekillerinin desteğiyle de çok güzel ve harika bir cami yapımını tamamladık, vatandaşlarımıza hayırlı olsun.

GÖLET

Gölet yapımı bitti ancak su sızıntısı var henüz bunu bulamadık ama çözülmeyecek bir sorun değil. Göletin su sızıntı sorunu biran önce çözmek istiyoruz çünkü kar ve yağmur suları bizim için önemli. Gölet su ile dolunca bir çak vatandaşımız suyundan faydalanacak. Yağmurlama ve damlama olarak ürünlerine su verebilecekler.

5 TANE PARK

Çocuklarımıza beldemizde oyun alanı yapmak istiyoruz. Yazın beldemize gelen çocuklar “başkanım bize park yap” diyor bizde amaçla beldemize beş tane çocuk parkı yapacağız. Gerekli olan bir çok malzemeyi de temin ettik.

GÜNDEM

Bilgin ve Koyuncu son günlerde artan dolar hakkında konuşup, görüşlerini paylaştılar. Gündemi değerlendirdiler.

Canlı yayının tekrarını izlemek için https://www.facebook.com/100013770576331/videos/590859571980638/