Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile Çanakkale Zaferinin 108. yılı dolayısıyla “Çanakkale Savaşları’nın Edebiyata ve Tarihe Etkileri” paneli düzenlendi.

15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda gerçekleşen panele Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Eğri, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Yusuf Temür, Dr. Öğr. Üyesi Şahin Sözen, dekanlar, daire müdürleri, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Prof. Dr. Fatih Yılmaz yapmış olduğu konuşmada, “Çanakkale Zaferimizin 108. yılında Çanakkale Zaferinin bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum” dedi. Tarihsel süreçte topraklarımızın çokça işgal edilmeye çalışıldığını ancak bu girişimlerin büyük hüsrana uğratıldığını belirten Rektör Yılmaz Aziz milletimizin, “Çanakkale Geçilmez” diyerek yurdumuzu düşman işgalinden koruduğunu, tüm olumsuzluklar ve tüm yokluklara rağmen Türkün gücünü bütün dünyaya gösterdiğini ifade etti. Rektör Yılmaz “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyor; Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümünü kutluyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi rektörünün konuşmalarından sonra Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi mezun öğrencisi Papa Moussa Mbaye tarafından Çanakkale ve Yemen türküleri seslendirildi. Dinletide Öğr. Gör. Melih Gündüz de bağlamasıyla yer aldı.

Akabinde Çanakkale Savaşları’nın Edebiyata ve Tarihe Etkileri paneline geçildi. Moderatörlüğünü Fen-Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Yunus Emre Tekinsoy’un yaptığı panelde Prof. Dr. İsmet Türkmen ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Akgül panelist olarak yer aldı. Panelde, Prof. Dr. İsmet Türkmen Çanakkale muharebelerinin tarihsel yönünü detaylı bilgilerle aktardı. Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Akgül ise Çanakkale Zaferinin edebi yönü ile ilgili bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Ayrıca, Çanakkale Zaferi ile ilgili anekdotlara da yer verildi.

Program sonrasında Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, panelde görev alan öğretim üyelerimize, dinletiyi gerçekleştiren öğretim elemanı ve mezun öğrencimize teşekkür belgesi takdim etti.