“BİR BİLENLE BİLGE NESİL” PROJESİ KAPSAMINDA DERECE ALAN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Vali Dr. Ozan Balcı,

Vali Dr. Ozan Balcı, Hüseyin Akbaş Spor Salonda düzenlenen “Bir Bilenle Bilge Nesil” buluşması kapsamında liseler arası kompozisyon yarışması ödül törenine katıldı.

“İlim, İrfan, hikmet yolunda şuurlu gençlik” sloganıyla yola çıkan Genç Memur Sen’in tüm ülke gençlerine yönelik yürüttüğü, Tokat’ta ise Eğitim Bir Sen’in eğitim işbirliği protokolü kapsamında Milli Eğitim Müdürlükleri ve Tokat Belediyesi işbirliğinde “Bir Bilenle Bilge Nesil” buluşması kapsamında düzenlenen kompozisyon yarışması 252 öğretmenin denetiminde 2 bin 520 öğrencinin katılımı ile yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan ödül töreninde Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri müzik ziyafeti verdi.

Bu yıl ikincisi yapılan “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi kapsamında öğrenciler öğretmenleri tarafından hazırlanan okuma gruplarında Ramazan Kaya’nın “Kimlik İnşası”, Cahit Zarifoğlu’nun “Yaşamak” ve Yavuz Bahadıroğlu’nun “Malazgirt’te Bir Cuma Sabahı” kitaplarını okudu.  Öğrenciler okudukları kitaplara ilişkin kompozisyon yazdı ve en iyi kompozisyonlar yapılan final programında ödüllendirildi.

Programda  Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, SSSBİH Genel Başkanı Selvedin Satorovic,  Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’dan sonra konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Gençlerimizi İyi Hazırlamamız Lazım
Projede emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizim felsefemiz gençler için gelecek kuşaklar için bir şeyler yapmak. İşe omuz vermek lazım. Çünkü Türkiye her alanda tarımda, sanayide, ekonomide, kültürde, sanatta, emin adımlarla ilerliyor ve inşallah daha da güzel olacak. 2023-2053-2071 hedeflerine ilerleyen gençlerimizi iyi hazırlamamız lazım. İstiyoruz ki onlar dünya gençleri arasında başları dik omuzları dik olsunlar.  Özgüvenleri olsun.  Onun için gençler için bir şeyler yapmak lazım diyoruz.

Kitap Hayatın Ta Kendisidir
Bir de Türkiye’nin en büyük gücünün insan gücü olduğuna inanıyorum. Hep aklıma Japonya geliyor. Japonya’nın hiçbir jeolojik kaynağı yer üstü kaynağı yok ama çok ileri bir uygarlığı var insan. Bizim Türkiye’nin de en kıymetli varlığı insan. Dolayısıyla gençler çok önemli. Ben genç olsaydım ne yapardım. Büyüğünüz olarak sizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü hayatta parayla satın alınamayacak tek şey de tecrübedir. Kitap hayatın ta kendisidir. Kitap çok güzel bir şeydir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Kitap bilgiye ulaşmanın en güzel yoludur. Kitap okumak nitelikli bilgi edinmek demektir. Nitelikli kültüre sahip olmak demektir. Dolayısıyla kitap okumayanların nitelikli bilgi ve kültüre sahip olmaları beklenemez. Tabiri caizse kitap okuyanlar okumayanların canına okur. Hem bilgi anlamında, hem toplum anlamında, hem de devlet anlamında okur. Dolayısıyla gençler yemek yemek gibi su içmek gibi kitap okumanız lazım.

Kendinizi Geliştirin
İkincisi dilimiz Türkçe’yi iyi kullanmanız lazım. Bu da düzenli kitap okumaktan geçiyor. Üçüncüsü ben genç olsam biri doğu dili, biri batı dili olmak üzere en az iki üç tane yabancı dil öğrenirdim. Dördüncüsü kendinize yetecek kadar bilgisayar teknolojisi öğrenin. O da kıymetli bir şeydir. Beşincisi bir spor dalıyla uğraşın bence. Bir spor dalını sevin. Çünkü sadece akademik anlamda başarılı olmak yetmez zihinsel ve fiziksel anlamda da sağlam olmak lazım.
Altıncısı sanatla da uğraşmamız lazım. Dinleyici olmamız lazım. İzleyici  olmamız lazım. Bunlar sizlere nitelikli kültüre sahip olma anlamında değer katar diye düşünüyorum.

Bu Dönemi İyi Değerlendirin
Çok güzel bir dönemdesiniz. Hayallerin umutların güçlü olduğu bir dönem. Tadını çıkarın. Ama şuna da söyleyeyim çok kritik bir dönemdesiniz. Bu dönemi iyi değerlendiren gençler daha çok çalışan gençler daha başarılı oluyorlar. Bu dönemi iyi değerlendirmek zorundasınız.

Tokat’ı Türkiye’nin Kitap Zengini İli Yapacağız
Tokat’ı Türkiye’nin en çok en çeşitli en zengin kitaplarının olduğu ili haline getireceğiz inşallah. Bunun yanında Bosna Hersek’ten gelen misafirlerimize şunu söylemek isterim. Ali İzzet Begoviç’i de ben çok severim. Açacağımız yeni kütüphanelerden birinin adını da Ali İzzet Begoviç Kütüphanesi yapacağız. “ dedi.

 

Programda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından verildi.

Programa Vali. Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Bosna Hersek Bağımsız Sendikalar Konferasyonu’nun (SSSBİH) Genel Başkanı Selvedin Satorovic, Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman, Genç Memur Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali katıldı.