Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Yusuf Beyazıt Niksar’a gelerek tarihi bir sürecin başlamasına katkı sağladı.

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Yusuf Beyazıt ve beraberindeki bir heyet ile Niksar’a gelerek Leylekli Köprü Arasta Çarşısı, Niksar Belediyesi ve Niksar kalesini ziyaret ederek, Niksar tarihi ile ilgili olarak önemli bir çalışmanın başlamasına neden oldu.

 

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Yusuf Beyazıt beraberinde, Giresun Milletvekili Av. Ve Ressam Sabri Öztürk, ressamlar Ulanbek Abykeev,  Teymur Ağalıoğlu, Talgat Bokoev, Mümin Candaş, Taalay Musurmankolov, Orhan Zafer ile birlikte Niksar’a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundular.

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Yusuf Beyazıt Niksar ziyareti ile ilgili olarak Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin’e şu açıklamalarda bulundu;

Yusuf Beyazıt “Niksar biliyorsunuz bizim tarihi başkentlerimizden birisidir. Özellikle Malazgirt savaşından sonra 1073 yılında bu topraklar Anadolu’ya Türklerin hâkimiyetini kuran ve bu coğrafyaya bir tarih olarak kazandıran ve Danişmendilere de başkentlik yapan tarihi başkentteyiz. Burada yatan tarihe, kültüre, medeniyete, geçmişe sevdalı birisi olduğum için ve buranın her karışında da emeği olan kardeşiniz olarak özellikle bazı eksiklikleri de yerinde müşade ettiğim için bazı düzenlemeler noktasında kendimi biraz önemli ve gayretli gördüm. Bunların başında da biliyorsunuz Ulu Cami, Niksar Kalesi, Arasta bizim açımızdan son derece kıymetli olan yerler. Bunlar gerçekten çok önemli tarihi yapılarımız, tarihi eserlerimiz Ulu Camii özelliklere sürelilikten sonra etrafındaki çevre düzenlemesi ile beraber çok güzel meydanlarımızdan birisi haline gelecek. Ulu Camii Fatih Sultan Mehmet’in 1 ay kalarak namaz kıldığı ve Yavuz Sultan Selim’in burada ikamet ettiği ve Selçuklulardan ve birliklerden bize kalan en önemli eserlerden biridir. Ulu Camii bir yandan da Niksar’ın tarihi ile özdeş olan tarihi ile bütünlük sağlayan birisidir. İşte bu noktadan hareketle başta Giresun Millet Vekilimiz Sabri Öztürk Bey olmak üzere ki kendisi çok bir ressamdır. Kırgızistan’dan, Özbekistan’dan, Gürcistan’dan yine Trabzon’dan, Ordu’dan, Türkiye’den gelen ressamları organize ederek buraların resimleri tuale dökerek Anadolumuzun zenginliklerinin resimlerini göstererek dünya kültüründe dünya mirasına, dünya medeniyetine bir anlamda ifade etmesini düşündüm, değerlendirdim. Ressam arkadaşlarımızı buraya getirmek suretiyle iki gruba ayırdım. Bir grup Ulu camiyle beraber kalenin resimlerini yapıyorlar diğer grupta başka bir noktadan yine kalemizin resmini yapıyorlar Niksar kalesi bizimhemşerilerimiz bunu yakinen biliyorlar Türklerin Anadolu’da kurmuş olduğu ilk medresedir.” dedi.

Beyazıt yaptığı açıklamadan sonra Niksar kalesini gören çeşitli bölgeleri misafirleri ile birlikte gezdikten sonra, tarihi özellikleri yansıtan Niksar Kalesi ve Ulu camiini Yağlı boya ile Tuale yansıması sürecinin yaşanmasına vesile oldu, ressamlar anlık olarak bulundukları tarihi özellikleri kısa zamanda yağlı boya ile Tuale yansıttılar, yağlı boya resimleri yapılırken çok sayıda vatandaş Beyazıt’ın yanına giderek kısa sohbetler yaptılar Niksar adına teşekkür ettiler.

Beyazıt yaptığı açıklamada; “Niksar’a  uzun yıllar ihmal edilmiş bir çalışmayı bugün bizler doldurmaya çalışıyoruz, bu tarihi anın yaşanmasına vesile olan beraberimdeki değerli Giresun Milletvekilimiz Sabri Öztürk abimiz ve konuklarımıza teşekkür ediyorum, inşallah bu tarihi belgeler yarına ışık tutacaktır. Bugün bir anlamda Niksar tarihini yeniden mühürlemeye destek sağlamış oluyoruz” dedi.

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Yusuf Beyazıt’ın Niksar ziyaretine Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, AK parti ilçe başkan yardımcısı Akif Karataş, yönetim kurulu üyeleri, gazeteci Namık Bilgin ve Cemalettin Bilgin, İl Genel meclisi üyeleri Atalay Karahan, Sadullah Karataş, Şahin Günseren ve Kamil Yıldırımda katıldı.

İl genel Meclisi üyeleri Karahan ve Karataş Niksar kalesinde yapılmakta olan Kazı çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdi, çalışmaların devam etmesi için “Kale kazı çalışmalarına” ekonomik destek verilmesi için  yardım talebinde bulundular, Beyazıt’ta ilgilileri arayarak yapılacak olan ilk İl Genel Meclisi toplantısında 100 TL. lik yardımın yapılması için destek verilmesini istedi.

Yağlı boya resimleri ressamlar çizerken Beyazıt kendinse gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti ve kendisine iletilen taleplerin yerine gelmesi için gerekli girişimleri yaptı.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Beyazıt’a şu istekte bulundu; Niksar Köklüce HES santralının özelleştirilmesinden sonra bölgedeki sosyal tesislerin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini bunun en anlamı tesis olarak UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KÖYÜ KURULSUN” diyerek farklı bir hizmetin Niksar bölgesinde kurulmasını istedi.

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Yusuf Beyazıt; “Cemalettin bey ilginç bir teklifte bulundun, bunu düşünmek gerekir, tesisi bir dahaki gelişimizde inceleyelim ona göre hareket edelim, bu konu önemlidir” dedi.

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Yusuf Beyazıt ve beraberindeki heyet bölgelerdeki yağlı boya resimlerini yaptıktan sonra, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan misafirlere Kent park tesislerinde yemek ikramında bulundu, ziyaretlerde vatandaşlarla kısa selamlaşma yapıp hal hatır soran Beyazıt ve beraberindeki heyet Niksar’dan ayrıldı.