BENZİN,MOTORİN,LPG..TOKAT’TA YEPYENİ DÖNEM BAŞLADI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tarafından akaryakıt fiyatlarında alınan yeni karar bugün resmen başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) aldığı yeni karar ile birlikte, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin aynı fiyata satılması zorunluluğu getirildi. Bu karar doğrultusunda, 13 binin üzerindeki akaryakıt istasyonunda bugünden itibaren fiyatlar güncellendi.

EPDK’nın kararına göre, artık akaryakıt istasyonlarında, farklılaştırılmış veya standart akaryakıt olsun, aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanmayacak. Özellikle 95 oktan benzin ve dizel, ultra force (ultra kuvvet), power (güçlü), fuelsave (yakıt tasarruflu), VMax, VPro” gibi ifadelerle belirtilen farklı özellikler için farklı fiyatlandırma yapılmayacak. EPDK’nın açıklamasına göre, dağıtıcı lisansı sahipleri halihazırda farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecek ancak bu özellikler fiyatları etkilemeyecek. Ayrıca, EPDK, akaryakıtlara iyileştirme amaçlı çeşitli katkı maddelerinin yüzde 0,5’i geçmemek kaydıyla eklenebileceğini belirtti ve bu konuda dağıtıcı lisansı sahiplerinin EPDK’yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Bu kararın amacının tüketicilerin ve işletmelerin akaryakıt alımında yaşadığı belirsizlikleri gidermek olduğu ifade edildi. Ayrıca, Türkiye genelindeki 13 binden fazla akaryakıt istasyonunda, kalite standartlarının en üst seviyede sağlanması için sürekli olarak kalite izlemesi yapıldığı da belirtildi.