BAYRAKTAR TB2 BİR İLKİ BAŞARDI

Bayraktar TB2 İHA, son derece önemli bir başarıya imza attı. Yüksek manevra kabiliyeti gerektiren otonom Barrel Roll hareketini gerçekleştiren ilk SİHA olarak tarihe geçti.

Bayraktar TB2 İHA, son

Bayraktar TB2 İHA, son derece önemli bir başarıya imza attı. Yüksek manevra kabiliyeti gerektiren otonom Barrel Roll hareketini gerçekleştiren ilk SİHA olarak tarihe geçti. Bu başarı, Baykar’ın sahip olduğu teknoloji ve mühendislik yeteneklerinin ne kadar ileri düzeyde olduğunu bir kez daha gösterdi. Manevra testlerinde üç kez başarıyla gerçekleştirilen bu hareket, savaş alanında daha esnek ve etkili bir şekilde operasyonlar yürütmek için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bayraktar TB2, sadece bu son başarıyla değil, aynı zamanda toplam 800 bin uçuş saatiyle de dikkat çekiyor. 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren bu İHA, dünya genelinde 30’un üzerinde ülkede kullanılıyor ve en uzun süre görev yapan milli hava aracı ünvanını taşıyor. Bu başarılar, Türk savunma sanayiinin uluslararası arenadaki gücünü ve etkisini arttırıyor.

Baykar’ın ihracat başarısı da dikkate değer. Savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın önemli bir kısmını tek başına gerçekleştiren Baykar, dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı konumunda. Bayraktar TB2 için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülkeyle ihracat anlaşmaları yapıldı. Bu, Türkiye’nin savunma sanayiindeki teknolojik ve ticari açıdan giderek daha etkin ve güçlü bir konuma geldiğini gösteriyor.
https://x.com/BaykarTech/status/1796564991471948276