Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Tokat ve ilçelerinin ekonomik kalkınmasını sağlamak, insan göçünü önlemek için bir çalışmalarını sürdürüyor.

Tokat valisi Dr. Ozan Balcı il ve ilçelerde yaptığı ziyaretlerde halkın bilinçli çiftçilik yapması, ülkenin ihtiyacı olan ürünlerin Tokat bölgesinde yetişmesi çalışmalarına tam destek verdiği dikkat çekiyor.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Niksar’da Ceviz dikimi çalışmaları için Sarıyazı köyü ve Serenli beldesinde yaptığı toplantı ve ziyaretlerden sonra Başçiftlik ilçesine giderek bölgede yapılmasını istediği Çilek, Erik, Kiraz dikim alanlarını ilgili kurum müdürleri ile gezerek yapılacak çalışmalar hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Tokat Valisi Niksar ve Başçiftlik ilçe ziyaretlerini İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım Müdürü Orhan Şahin, Kırsal kalkınma müdürü Fevzi Çiçek, Orta Karadeniz kalkına ajansı müdürü Ahmet Boz, Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar müdürü Mahmut Özdemir Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin ile birlikte gerçekleştirdi, Vali balcı ve çalışma arkadaşlarını Başçiftlik kaymakam vekili Reşadiye Kaymakamı  Murat Mete, Belediye Başkanı Murat Tuncel ve daire amirleri karşıladı, vali Balcı ve çalışma arkadaşları Başçiftlik ilçesine bölgede yapılması planlanan Kiraz, Erik ve Çilek bahçelerinin kurulacağı arazileri yerinde inceleyerek yetkililer ile sahada görüş alışverişinde bulundu.

Başçiftlik ilçesinde ilk etapta 500 dönemlik alanda Kiraz, Erik fidanı dikme planları yapıldı, geçen yıl Başçiftlik ilçesinde İl Tarım Müdürlüğünün destekleri ile küçük bir alana Çilek dikim çalışması yapılmış yapılan çalışmadan önemli verim elde edildikten sonra bölge halkı Çilek dikim çalışmalarına başlamak için İlçe Tarım müdürlüğüne çok sayıda müracaat gerçekleşmiştir.

Başçiftlik ilçesinde Organik Tarım veya İti tarı çalışmaları için bölgede inceleme yapan, dikim yapılacak tarlaları ve bahçeleri yerinde inceleyen, yetkililerden gerekli bilgileri alan Vali Ozan Balcı, Temmuz ayında yetişmiş olan ve halen hasadı yapılan Kiraz bahçesini ziyaret ederek bilgiler aldı, Vali Balcı; “arkadaşlar  bu Kiraz meyvesi bu ayda yetişiyorsa, bu ürün önemli gelir kaynağı sağlayacaktır, artık üretme zamanı herkes bu işi bitirmek istiyorum” dedi.

Başçiftik belediye başkanı Murat Tuncel’de; “sayın valim geçen yıl Çilek dikimi denemesi yaptık çok güzel verim aldık, inşallah sizlerin desteği ile bölgemiz Meyvecilik konusunda önemli çalışmalar yapacaktır” dedi.

Tokat Valisi Dr. Ozan balcı, Başçiftlik Kaymakam vekili Reşadiye Kaymakamı  Murat Mete, Belediye Başkanı Murat Tuncel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım Müdürü Orhan Şahin, Kırsal kalkınma müdürü Fevzi Çiçek, Orta Karadeniz kalkına ajansı müdürü Ahmet Boz, Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar müdürü Mahmut Özdemir ve yetkililer arazilerdeki incelemelerini tamamladıktan sonra Başçiftlik belediyesi tarafından yaptırılan Kayak tesisleri bölgesindeki Gölet sosyal tesislerine giderek burada durum değerlendirmesinde bulundular, Tokat valisi Dr. Ozan Balcı; “arkadaşlar Kiraz, erik ve Çilek dikim alanlarını  yerinde gördük, çok isabetli bölgeler, artık icraat yapma zamanı zaman hızla ilerliyor, arkadaşlar mazeret üretmek yok, Recep bey gerekli çalışmaları İlçe Tarım ve İl Tarım müdürlerimizle birlikte yapacaksınız sizler bu konuda görevlisiniz, bu ayın sonuna kadar bu çalışmaların tamamlanmasını istiyorum, Murat başkanım 500 dönüm söz verdin, bu miktarın fazlalaşmasını istiyorum, artık sahada eylem zamanı, sözler bitmiş, çalışma zamanı gelmiştir, hayırlı olsun” dedi.

Başçiftlik ilçesinde daha önce amatörce dikilen Kiraz ve Erik meyvelerinin halen meyve verdiği ve toplanan meyvelerin misafirlere ikram edilmesi ile birlikte özellikle Çilek meyvesinin organik ve çok lezzetli oluşu gelecekte Başçiftlik ilçesinin Çilek, Kiraz ve Erik meyve yetişmesinde önemli merkezlerden bir tanesi olması bekleniyor.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Başçiftlik ilçesindeki çalışmalarını tamamladıktan sonra Tokat’a hareket etti.