BABASINDAN ÖĞRENDİ, TOKAT’I ISITMAYA BAŞLADI

Tokat’ın Niksar İlçesinde yaşayan Semih Avcı Babasının mesleği olan tesisatçılık mesleğini devam ettirerek şimdilerde popüler hale gelen pelet sobalarının sistemini kuruyor.

Tokat’ın Niksar İlçesinde yaşayan

Talaş, odun veya ağaç atıklardan elde edilen peletlerin yakıt olarak kullanıldığı pelet sobalar, son yıllarda vatandaşların tercihleri arasında yerini alıyor. Özellikle ev, hobi bahçesi, dağ ve bağ evlerinin yanı sıra iş yerlerinde kullanılan sobalar ekonomik, çevreci ve modern görünümüyle de ilgi çekiyor. Niksar’da Avcı Isı Mühendislik işletmesinin sahibi Semih Avcı babasından öğrendiği tesisatçılık mesleğini yaşatarak soğuk kış günlerinde odun ve kömür sobalarının yerini alan pelet sobalarının kurulumunu sağlıyor. İkinci kuşak tesisatçı olduğunu vurgulayan Avcı bu tarz sobaların 2 modeli olduğunu, talebin çok fazla olduğunu, fiyatın ise 10 Bin TL ile 50 Bin TL arasında değiştiğini belirtirken ayrıca müşterinin ihtiyacına göre de ürünlerin olduğunu belirtti.

Semih Avcı’’Isıtma sektöründe çalışıyorum. Biz ikinci kuşak tesisatçıyız. Babamla birlikte toplamda 40 senedir bu işle uğraşıyoruz. Sobalar Samsun Kavak’ta bulunan fabrikalarımızın üretimi. Sobalarımıza olan talep oldukça fazla! Nedeni ise odun bulunamaması veya köylerde odun kesme işlemlerinin olmaması. Bundan kaynaklı olarak insanlarda yoğun bir şekilde pelet sobaya öncelik veriyor. İnsanlar daha fazla odunla, kömürle uğraşmak istemediği için yeşil enerjiye dönüyorlar. Bu sobalarımız hem petekleri ısıtan boru sistemi hem de üflemeli sistemi olmak üzere 2 çeşit modeli bulunmaktadır. Tüketicinin talebine ihtiyacına göre de ürünlerimiz bulunmaktadır. Maliyetleri basit bir üründen başlarsak ortalama 10.000 TL, en üst limitte 50.000 TL bandında sistemin bütünüyle eşleştirirse, radyatör tesisat olarak da ortalama 80.000 araya kadar çıkabiliyor. Malum maliyetlerin yüksek olmasından dolayı daha ekonomik olan üflemeli sistemler tercih ediliyor. Isı dereceleri; aynı evlerde kullanılan kombiler gibi 25 dereceden başlıyor, 75 dereceye kadar çıkabiliyor. Yeşil enerji dünyanın en ucuz enerjisi pelet soba ise odun kömür olmayan yerlerde tavsiye etmiş olduğumuz sistem’’ifadelerine yer verdi.

(ÖZEL HABER)