” ALTIN BEBEK DOSTU İL ” TOKAT

“Anne Sütünün Teşviki ve

“Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında ilimiz emzirme ve anne sütünün desteklenmesi çalışmaları sonucunda “Altın Bebek Dostu İl” ünvanına layık görülmüştür.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen ödül töreninde “Altın Bebek Dostu İl” plaketi Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk Ergen Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Başak TEZEL tarafından İl Sağlık Müdürü Op.Dr. H.Ahmet SÜMBÜL ve ÇEKÜS Birim Sorumlusu Dr. Gülcan BAŞARA’ ya verilmiştir.

ANNE  SÜTÜ; ANNENİN  BEBEĞİNE  VERECEĞİ  İLK  VE  EN  GÜZEL   HEDİYEDİR…

Her bebek için kendi annesinin sütü en  ideal ve bebeğe özeldir.

Anne  sütü bileşimi, bebeğin gelişimine, gün  içindeki  öğünlerine  göre en  uygun  olacak  şekilde oluşmaktadır. Erken doğan bebeklerde bebeğin ihtiyaçlarına göre anne sütü içeriği değişmektedir. Anne sütü;  ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının tamamını karşılar. Anne sütü, sık sık emzirildiğinde bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur. İlk  süt  (kolostrum)  içerdiği yoğun  bağışıklık  maddeleri ile  bebeği  hastalıklardan korur.

Anne Sütü, büyüme faktörü içerdiği için bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar.

Anne  sütünün  içerdiği  maddeler bebeği  rahatlatır, gevşetir,  ağrıyı  azaltır, Daha çabuk ve huzurlu  uykuya dalmasını sağlar. Bebekler  anne  sütünü tamamen ve  kolaylıkla sindirir,karın  ağrısı  ve  kabızlık problemleri daha  az  görülür. Anne sütünün içinde bebeği kanserden koruyucu maddeler bulunur.

Anne sütü bebeğin zeka gelişiminde önemli bir rol oynar, zekasını 8 -10 puan artırır,Anne sütü alan bebekler, diğer besinlerle beslenen bebeklerden  daha  zeki  olurlar.

Anne  Sütü  ve  Emzirme ; Anne  ve  bebek  arasında vazgeçilmez  duygusal  bir  bağ oluşturur.

Anne sütü  ile beslenme bebeği birçok hastalıktan korur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde (konuşma  problemi, allerjik hastalıklar,  şeker  hastalığı,  lenf  kanseri,  kansızlık)  diş  çürükleri  daha  az  görülür. Emzirme;  annelerin  meme  kanseri,  rahim kanseri,  kansızlık (anemi) ,  gibi hastalıklara  yakalanma riskini  azaltır. Gebelik sırasında alınan kilolar emzirme ile daha sağlıklı verilir.

İdeal bir besin olan ve olumlu etkileri yaşam boyu devam eden anne sütü ile beslenme her çocuğun en doğal hakkıdır.Bebeğin yaşama şansını arttırır.

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Tüm annelerimizden ilk 6 ay sadece Anne sütü vermelerini altı aydan sonra iki yaş ve ötesine kadar ek besinlerle birlikte emzirmelerini istiyoruz.

EMZİRME  ANNE  İÇİN BİR GÖREV DEĞİL HAKTIR.