ALMANLAR KİLOYLA TÜKETİYOR TOKAT’TA 1 KAŞIĞI ŞİFA SAÇIYOR

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ‘milli bitkinin’ kilosu 250 bin TL’den satılıyor. Bitkinin hücreleri yenilediği, insanı sakinleştirdiği, uykusuzluğa iyi geldiği açıklandı. Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen bitki, ‘dünyanın en pahalı baharatı’ olarak da biliniyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ‘milli bitki’ safran, oyadan yemeklere, kozmetikten ilaçlara kadar birçok alanda kullanılıyor. Ayrıca hafızayı güçlendirme, astım ve solunum yolu hastalıkları, sindirim ve diş eti sağlığını destekleme gibi etkileri bulunuyor.

Safranın ekimi Ağustos ayında yapılırken, hasadı Ekim-Kasım aylarında gerçekleşiyor. Bitkinin boyu 15-30 santimetre uzunluğa ulaştığında safran toplanıyor.

Safranbolu, 3 bin 500 yıllık geçmişiyle önemli bir safran üretim merkezi olarak biliniyor. Bizans döneminde Batı Anadolu’da ticareti yapılan ve Osmanlı döneminde de değerini koruyan safran, ‘milli bitki’ ünvanını alırken Avrupa Birliği Komisyonu tarafından coğrafi işareti tescillendi.

Safranın yüksek fiyatı, toplama zorluğundan kaynaklanıyor. 1 gram safranın fiyatı 250 TL’dir ve 1 kilogram safran elde edebilmek için 510 bin lif toplanması gerekiyor.