900 MİLYON METREKÜP DEV UYANDI TOKAT’I UÇURMAYA BAŞLADI

Depolarda bulunan ve Sakarya

Depolarda bulunan ve Sakarya Gaz Sahası’nda keşfedilen doğalgaz için Türkiye kolları sıvadı. Türkiye yurt dışına sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihraç etmek için yasal altyapıyı tamamladı. Şimdi ise fiziki altyapı için harekete geçildi.

Enerji alanında önemli düzenlemeler içeren düzenleme TBMM’den geçti. Türkiye ihtiyaç fazlası doğalgazı, boru hatları üzerinden gaz olarak satabildiği gibi, bu gazın sıvılaştırılıp LNG’ye dönüştürerek sıvı olarak da verebilecek. Bu durumda Türkiye’de doğalgaz sıvılaştırma tesisi için yatırım yapılacak. Doğalgaz hatların olduğu bölgelere kurulacak olan sıvılaştırma merkezi ile doğalgaz LNG’ye dönüştürülecek. Potansiyel ülkelere gemiler ile ihraç edilebilecek.

“DÜNYANIN HER YERİNE LNG İHRAÇ EDEBİLECEĞİZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kaynakları “Düzenlemeyle depolarımızdaki gazın bir bölümünü sıvılaştırıp LNG’ye dönüştürerek boru hattımızın olmadığı bölgelere ihraç edebileceğiz. Şu an sıvılaştırma tesisimiz bulunmuyor. Kamu veya özel sektör yatırımı ile bu tesisler kurulabilir. O zaman gemiler ile dünyanın her yerine LNG ihraç edebileceğiz” bilgisini verdi.