70 YAŞINDA 30 TÜR ATA TOHUMUNU KORUYOR

70 yaşındaki Gülbahar Oran Tokat’ın Niksar ilçesinde, 40 yıllık bir gelenekle ata tohumlarını koruyup gelecek nesillere aktarıyor.

70 yaşındaki Gülbahar Oran

Tokat’ın Niksar ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Gülbahar Oran yarım aşıra yakın bir süredir ata mirası tohumları gelecek nesillere aktarmak için büyük bir çaba gösteriyor. Gülbahar Oran Niksar Olukalan köyündeki evinin bahçesinde, anne babasından kalan ata tohumlarını ekerek, bu geleneksel tarım mirasını yaşatmaya devam ediyor. Anne ve babasının çiftçilik yaptığı dönemlerde, yerli tohumlarla sebze yetiştirmeye özen gösteren Oran”Bu heves bizim içimize de yerleşti. Hiçbir zaman bırakmayı düşünmüyorum. Ömrüm oldukça devam ettireceğim.” dedi.

Ata Tohumlarının Çeşitliliği

Oran şu anda 30 tür ata tohumuna sahip olduğunu belirtiyor. Bu tohumlar arasında dereotu, tere, kuzukulağı, semizotu, salatalık, roka, pazı, marul, ıspanak, maydanoz, biber, çörek otu, fasulye, feslek (bezelye), mercimek, bamya, şeker pancarı, domates ve pırasa gibi sebzeler bulunuyor.

Gelecek Nesillere Aktarım

Gülbahar Oran Niksar Halk pazarında açtığı tezgahı ile ata tohumlarını sadece kendi bahçesinde değil, farklı kesimlere de satarak bu zengin çeşitliliği korumak ve yaymak için çabalıyor. Bu şekilde, gelecek nesillerin de bu değerli tarım mirasından faydalanabileceğini umuyor.