7.3 GELİYOR;UZMAN İSİMDEN TOKAT VE İZMİR’E ACİL UYARI

Türkiye dünyanın önemli deprem

Türkiye dünyanın önemli deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya kuşağı üzerinde yer alıyor. Karmaşık jeolojik yapısı ve jeodinamik konumundan dolayı Türkiye’de çok sayıda aktif fay bulunuyor.

Türkiye’deki en aktif fay hatları ise, Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Ege Deprem Kuşağı olarak biliniyor. Bu aktif faylar Türkiye’de günümüze kadar birçok depremi meydana getirmekle birlikte büyük yıkımlara neden oldu. Türkiye tarihine 1939 Erzincan Depremi, son olarak 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremi damgasını vurdu. Türkiye’de yaşanan depremlerde binlerce insan hayatını kaybetti. Depremlere yönelik Türkiye’de uzman isimlerde çalışmalar yaparak öngörülerini paylaşıyor. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan ise önemli uyarılar geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ahmet Ercan, bazı bölgelerde tsunamiyi tetikleyecek nedenleri açıklarken bazı bölgelerde ise depremi tetikleyecek açıklamaları belirtti.

X hesabında paylaşım yapan Ercan, İzmir, Sığacık, Doğanbey, Akarca, Pamucak, Kuşadası, Akköy, Gökova, Fethiye, Marmaris Körfezlerinde tsunami,  Tokat, Sivas, Erzincan ve Amasya’nın da üzerinde bulunduğu KAF için deprem uyarısında bulundu.