3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ KUTLANDI

“ 3 ARALIK DÜNYA

“ 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLANDI” Niksar’daki kutlamayı Ziçev gerçekleştirdi.

Niksar Ziçev şubesinin hazırladığı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Niksar Halk Eğitim salonunda gerçekleşti, geceye Ziçev genel başkanı Ülay Karakoç, genel başkan yardımcısı, Müge Konur, genel balkan yardımcısı Naci Kargın,  Sosyal İşler müdürü Meral Gümüş, Ziçev Vakıf başkanı Vasfiye Lüleci, AK Parti ilçe başkanı Kemal Yılmaz, CHP ilçe başkanı Zafer Başar, MHP 27. Milletvekili adayı Serhat Bilgin, Niksar Belediye başkanı Özdilek Özcan çok sayıda misafir katıldı.

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısı ile yapılan program İstiklal Marşının okunması saygı duruşu le başladı, açılış konuşmasını Ziçev Kurum müdürü Seray Kaynar yaptı konuşmasında; Ziçev’e gönül veren misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz. 3 Aralık dünya engelliler günü, engelli bireylerin hayatın her alanında eşit katılımlarının sağlanması için hak savunuculuğunun ve farkındalığının arttığı gündür. bugün burada çocuklarımızı ötekileştirip pamuklara sararak onları hafife alarak, ya da tam tersi durumu kabul etmeyip, görmezden gelmeye çalışarak, eğitimini ne kadar zorlaştığını kabul ettiğimiz bir gün olsun.

Devletimizin çocukların eğitimine verdiği haklar gün geçtikçe artmakla birlikte, maalesef uygulamada velilerimizin sorunlar yaşaması bizleri üzmektedir.

0-3 yaş arası çocuklarımız, ailenin ya da yakın çevrenin çocuğun durumunu fark etmesiyle doktor doktor dolaşan veliler sıkıntılı bir dönemden geçerken ve üstüne eğitim için prosedürler hallederken bir çok sorunla karşılaşmaktadır.

Bu sorunlar ana öğesi “çocuğunuzu bu yaşta bu raporlarla neden damgalıyorsunuz” şeklindedir. Şunu belirtmek isterim ki bebekken eğitime başlayan gelişim geriliği olan çocuklarımızın akranlarıyla arasındaki fark, eğitimde geç kalınmış çocuklarımıza göre gözle görülür derecede azdır. Küçük yaşta, bireysel eğitime başlayıp mezun ettiğimiz öğrencilerimizin ilkokula sorunsuz başlamaları bizlere umut vermektedir. unutmayalım ne kadar erken özel eğitim, o kadar bağımsız çocuk demektir.

Niksar halkı ve Niksar Belediyesi desteği ile günden güne çalışmalarımızın sonuçlarını görmek ve ailelerimizi mutlu etmek bizleri gururlandırıyor.

Bugün onlara acıma günü değil! bugün onların olduğunu hatırlama ve bir şeyler yapma günüdür.

Çocuklarımızın daha iyi seviyelere gelmesi için yapacak çok şey var. Bunun için aile okul ve özel eğitim elele verip bıkmadan usanmadan çalışmalıdır. Gözlemlediğimiz başlıca sıkıntıları paylaşmak istiyorum:

-Öncelikle otizmde kaynaştırma şarttır. Çocuklarımızın öğretmenlerine fazladan sorumluluk düşmektedir. Öğretmenlerimize yardımcı, çocuk başına bir gölge öğretmen niteliğinde yetiştirilmiş stajerler, çocuğumuz bağımsız davranış sergileyene kadar şarttır.

-İlerleme göstermiş çocuklarımızın tekrar teste tabi tutularak özel eğitim dersliğinden kaynaştırmaya geçirilmesi ya da raporunun kaldırılması takibinin özenle yapılması

-Okullarda uygulaya başlatılan destem derslerin diğer okullar da ciddi bir şekilde uygulanması ve velinin ısrarına bırakılmaması

-Okul öncesi çocuklarımızın anasınıflarında daha etkin şekilde grup eğitimlerine katılabilmesi için yine gölge öğretmenler şarttır.

-Bedensel engelli bireylerin kendi başlarına kamu ve tüm binalarda rahat giriş ve çıkışlarını yapabilmesi özgürce sokaklarda gezebilmeleri çok önemlidir. İnşallah buraya teşrif eden büyüklerimizde halk eğitim gibi halka seslenen bir binanın bedensel engellilere de hitap eden bir binaya dönüştürülmesi konusunda çalışmalar yapmaya başlar.

Engel  ve derecesi o kadar çeşitlidir her bir bireyin ihtiyaçlarına inebilmek çok önemlidir. İleri yaşlarda okullarından mezun olan çocuklarımızın eğer her hangi bir işte çalışmıyorsa kulüpler kurarak hiç olmazsa haftada 3 gün kendi akranlarıyla etkinlik yapmak hatta üretime özendirmek ailenin ve toplumun üstündeki görev hafifletici gibi bireyin bağımsız mutlu olmasını sağlama adına büyük bir adım olacaktır.

Bahsettiğim şeyler kesinlikle ütopik değildir. Elimizi taşın altına koyduğumuz taktirde olmayacakları bile oldururuz. Saygılarımla…  ‘’dedi. Kurum müdürü yaptığı konuşmadan sonra genel başkan Ülay Karakoç yaptı, Karakoç şunları söyledi; “değerli Niksar’lılar bu anlamlı gecede sizlerle birlikte olmaktan mutlu olduğumu ifade etmek isterim, Niksar bizler için her zaman özel bir ilçe olmuştur, rahmetli genel başkanım Makbule Ölçen hanımefendi Niksar’a şube açacağını ifade ettiğinde ben itiraz ettiğimde kendisi yapılacak olan çalışma hakkında bilgi verdiğinde, ne kadar haklı olduğunu bugün daha iyi anlıyorum, sizlerle gurur duyduğumuzu ifade ederken, talihsiz bir yangının olması bizleri üzmüştür, ancak yaşanan yangında hiçbir insanımızın zarar görmemesinden dolayı da mutlu olduğumu ifade etmek isterim, bizler sizlere inandık ve güvendik yaşanan sıkıntıyı kısa zamanda çözen siz değerli Niksar’lı insanlarımızdır, hepinize kurumum adına teşekkür ederim” dedi.

Konuşmalardan sonra öğrencilerin hazırladığı bir birinden güzel oyunlar muhteşem bir şekilde sergilendi, öğrencilerin gösterisi uzun zaman alkışlarla karşılık aldı.

Ziçev Vakfının düzenlediği gecede kurumda eğitim gören öğrenciler şiirler yazdıkları duygu dolu kompozisyonları okudular, çeşitli pleybek yaptılar güzel bir geceyi halka yaşattılar.