23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı.

TBMM’nin 98. kuruluş yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Hükümet Konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.

Çelenk Sunum Programının ardından Niksar İlçe Stadyumunda Kutlama Programı devam etti. Niksar İlçe Stadyumunda Tören Kaymakam Selami Kapankaya ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın öğrencileri ve halkı selamlamasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Bolat; “Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım Daire Amiri arkadaşlarım, Değerli basınımızın mümtaz temsilcileri Çok kıymetli fedakar öğretmen arkadaşlarım, siyasi parti temsilcilerimizin değerli  temsilcileri, değerli  halkımız  ve geleceğimizin  ümidi  sevgili öğrencilerim; 23 Nisan  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.

23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden  Birinci  Türkiye  Büyük  Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk          Halkının Milli Egemenliğini   ilan   ettiği önemli       bir tarihtir. Atatürk, 23 Nisan l 924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. 23 Nisan  1929’da Atatürk bu bayramı  çocuklara  armağan  etmiş, ilk defa  1929  yılında  Çocuk Bayramı olarak  da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan  yabancı  ülke  çocukları   da  katılmaktadır. Dünya’da  çocuklarına  bayram  hediye  eden   ve  bu bayramı        bütün dünya  ile paylaşan ilk ve  tek ülke Türkiye’dir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, çeşitli  etkinliklerle  kutlanmaktadır.

Milli Bayramlarımızın önemli bir anlamı vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak sevinçte ve üzüntüde bir olduğumuz günlerdir. Bu  günde  bizlere  bu cennet vatanı, canları  ve kanları  pahasına emanet eden atalarımızın,  emanetlerini  daha iyi koruyarak  ve geliştirerek,  yarınlara taşımak,  muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmak  düşmektedir.

Sevgili Öğrencilerim,

Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. “Küçük  hanımlar,  küçük  beyler!  Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl  aydınlığa  boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu  düşünerek  ona göre  çalışınız.  Sizlerden  çok şeyler bekliyoruz.”

Sayın Kaymakamım,  değerli protokol  ve sevgili öğrencilerim.

23 Nisan 1920’de kurulan ve Türk Milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk halkının Milli Egemenliğini temsil eden tek meclistir. Bu Meclis için yapılan büyük bir hainliği de tekrar hatırlatmak istiyorum: 15 Temmuz 2016’da Türk  Silahlı  Kuvvetleri  içerisinden  askeri üniforma giymiş bir grup fetöcü terörist tarafından

Türkiye    Cumhuriyeti  devletini, demokrasiyi  ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Türk  halkının  Milli Egemenliğini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bombalar yağdırarak çeşitli alanları tahrip edilerek, Gazi Meclis haline getirilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOGAN’ın liderliğinde, hükümetimizin, güvenlik kuvvetlerimizin ve  halkımızın  kahramanca  mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş, milletimizin direnişiyle demokrasimiz kazanmıştır. Türk  milleti, bu demokrasi  sınavından da yüzünün  akıyla geçmiştir.

Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede  göğsünü siper, canlarını  feda eden şehit  ve gazilerimizi  anmanın  millî ve insani sorumluluk  olduğunu  da tekrar hatırlatmak istiyorum.

Milletimizin, söz konusu vatan  olduğunda  gücünün,  iradesinin  ve  kararlılığının çocuklarımıza  ve gençlerimize  öğretilmesi  bir hakkın teslimi olacaktır.

Sevgili Öğrencilerim.

Unutmayın!   Bugün   büyüklerinizin   bulunduğu   bu   makam   ve  mevkilerde    gelecekte sizler  yer  alacaksınız.  Bugün  burada   coşkunuzu   paylaşan   büyükleriniz,   sizden   araştıran, düşünen, üreten, ahlaki, manevi ve  insani  değerlere  sahip,  vatanını,  milletini  ve  mukaddesatını  seven insanlar olarak yetişmenizi beklemektedir. Düşmana gereken dersi vermek  ve güçlü  devlet  olmak, sizlerin başarılarına bağlıdır. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanmalısınız.

Bizlere bugünleri kazandıran fedakar  insanları rahmetle  anıyorum.

Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal .Egemenlik  ve Çocuk Bayramı hepinize kutlu  olsun. Sevgi ve selamlarımla” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Programda gösteriler kısmında ayrıca ilköğretim okulları arasında Çuval Yarışı Oyunu, Yumurta Taşıma Oyunu, halat çekme oyunları oynayan çocuklar hem eğlendiler hem de yarıştılar. 23 Nisan Programında halk oyunları gösterileri de beğeniyle izlendi

Ödül töreninin ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü personeli ve kurum müdürleri tarafından halet çekme yarışması ise büyük bir heyecana sahne oldu.

Program fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.