12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Tokat’ın Niksar İlçesinde  İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen program ile anıldı.

Tokat'ın Niksar İlçesinde  İstiklal

Düzenlenen programa Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, AK Parti Niksar İlçe Başkanı Akif Karataş, AK Parti Niksar Belediye Başkan Adayı Semih Tepebaşı, MHP Niksar Belediye Başkan Adayı Azmi Yıldırım, İYİ Parti Niksar Belediye Başkan Adayı Şafak Gümen, Niksar İlçe Emniyet Amiri Bekir Tiryaki, Niksar İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Gökhan İnce, Niksar İlçe Müftüsü İlhami Şahin ve davetliler ile öğrenciler ve veliler katıldı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Gültekin Güneş “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, değerli protokol üyeleri, kıymetli misafirler. Yarınlarımız olan sevgili gençler. Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu dönemlerinde, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşımız millete bir nefes, bir müjde olmuş. Milletin yolunu aydınlatmış, en ümitli zamanlarda onları gelecek için mücadeleye inandıran bir moral, bir güç olmuştur. Devletlerin marşlarının tarihine baktığımızda hemen hemen hepsinin devletler kurulduktan sonra yazıldığını görürüz. Oysaki İstiklal Marşımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmen kurulmadan önce yazılan tek marş olarak tarihteki yerini almıştır 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marşımız olarak kabul edilen İstiklal Marşı dünya var oldukça Türk milletinin milli marşı olarak kalacaktır. Türk milletinin hürriyet uğruna neler yapabileceğini, bir milletin vatana olan sevgisinden dolayı duyduğu heyecan ve coşkunun ancak bu kadar güzel dile getirilebildiği istiklal marşı toplumumuzu bütünleştiren bir değerler mahzubesidir. Milletimizi tarih boyu diri tutan ve güçlü kılan İstiklal Marşımız milletimizin geçmişiyle arasında kurulan önemli bir bağ, Türk milletinin karakterini en güzel şekilde yansıtan bir kahramanlık destanıdır. 103 yıldır gururla, bir millet düşünün ki koynunda bayrak fikrinde istiklal ve ruhunda imanla yedi düvele meydan okuyan tek dişi kalmış canavarlara tarih dersi veren koca yürekli bir millet. Ne mutlu bizlere ki layık olmaya çalıştığımız bu aziz milletin evlatlarıyız. Korkusuz bir millete Korkma diye seslendi. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Bu vesileyle İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadelemizi destansı hale getiren Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve milli Mücadelenin tüm şehit ve gazilerini rahmetle, minnetle, hayırla yad ediyorum. Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın “ifadelerine yer verdi.

Niksar’da bulunan okullar arası en güzel İstiklal Marşı’nı okuma yarışmasında dedeceye girenlere ödülleri verildi, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.