image-slider
image-slider
image-slider

Tokat İl Ziraat Odası Başkanı ve ilçe Ziraat Odası Başkanları Niksar Ziraat Odasında aylık olağan toplantısını gerçekleştirdiler.

Niksar’da gerçekleşen oda başkanları toplantısına  Tokat İl Ziraat Odası başkanı Ahmet Dökülen, Orhan Yüksel Zile Oda başkanı, Orhan Gazi Sıldır Almus oda başkanı,Mustafa Soylu Turhal oda başkanı, Enver Aygün Reşadiye oda başkanı, Ömer Yeteroğlu Niksar oda başkanı, Osman Öztürk  Artova oda başkanı, Nihat Alpüran Pazar oda başkanı, Arif Yılmaz Köksal Erbaa oda başkanı, Ferhat Gül Yeşilyurt oda başkanı, Ömer Aydın Sulusaray oda başkanı  ve Oda Meclisi başkanları katıldı.

Niksar’daki toplantıda ev sahipliğini Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu yaptı.  Niksar Ziraat Odasında gerçekleşen toplantıya başkanlığı Tokat Ziraat Odası başkanı Ahmet Dökülen  yaptı. Başkan Dökülen; “arkadaşlar her ay bir ilçemizde yaptığımız toplantıların devamı olarak Niksar’a geldik oda başkanımız Ömer bey kardeşimize teşekkür ediyorum, bizlerin toplanma gayesi Tokat ve ilçelerindeki bütün çiftçilerimizin ortak dertlerini masaya yatırmak çözüm yolları bulmaktır, bizlerin varlık nedeni Çiftçilerimizdir, onların dertleri ile dertlenmez isek, onların dertlerine çözüm bulamaz isek hepimiz sıkıntı yaşarız bu verimli toprakları sağlıklı kullanamayız” dedi.

Tokat İl Ziraat Odası Başkanı Ahmet  Dökülen Tokat Valisi Dr. Ozan Balcının Tokat Tarımı konusunda önemli çalışmalar yaptığını yapılan toplantılara katıldıklarını ve Çiftçilerin dertlerini dile getirdiğini dile getirerek İl Koordinasyon toplantılarında yapılan çalışmaları ve teklifler hakkında oda başkanlarına bilgiler verdi.

Niksar Ziraat Odasında yapılan toplantıda bölgede meydana gelen Hayvan Hastalıkları konusunda konuşmalar yapıldı Oda başkanı Dökülen; “arkadaşlar geçen hafta yaptığımız toplantıda bölgedeki hayvan hastalıkları konusunu konuştuk yapılan mücadelelerin sonucunu önümüzdeki hafta alınacaktır,  inşallah bir hafta sonra bölgemizdeki bütün Hayvan pazarları açılacaktır, bu konuda duyarlı olmalıyız” dedi,  oda başkanları farklı düşüncelerini dile getirdi, toplantıya davet edilen Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin de söz alarak şunları ifade etti; “değerli başkanlar yapılan toplantıdan dolayı sizleri kutluyorum, sizlerden şunu istiyoruz, il merkezinde ve ilçelerde yaptığınız çalışmaları biz basın mensuplarına mutlaka bildiriniz ki haber yapalım, sizler güçlü kuruluşlarsınız, sizlerin yapacağı her çalışma milyonlarca insanı ilgilendirmektedir, güçlü bir yapınız var bu çalışmaları mutlaka bekliyoruz, bizler Niksar’daki basın mensubu olarak her zaman sizlerin ve çiftçilerimizin yanındayız bunun bilinmesini isterim” dedi.

Niksar Oda başkanı Ömer Yeteroğlu’da; “değerli başkanlarım bizler oda olarak sürekli çalışma içindeyiz, çiftçilerin üretimlerini, Hayvan pazarlarını, pazardaki sebze ve meyve fiyatlarını sürekli takip ediyoruz, hem çiftçimiz kazanmalı, hemde halkımız pahalı malzeme yememeli aradaki gereksiz komisyoncularla mücadele yapmalıyız” dedi.

Oda başkanları konuşmaları içinde şu ilginç düşünce ortaya çıktı; Hükümet borç ertelemesi yılını açıklarken; “2020-21 ve 2022 yılındaki borçları açıkladı, bunu bizler anlayamadık, daha 2020 yılının ilk ayında iken çiftçilerin 2020 yılı ve sonrası yıllardaki borçları nasıl ertelenmiş oluyor, gerçekleşmeyen borcun ertelenmesini anlayamadık” diyerek yapılan bir yanlışlığa dikkat çektiler.

Niksar’da toplanan oda başkanları bölgede yaşanan sıkıntıları detayları ile konuşarak var olan sıkıntıların ortadan kalkması için Tarım Bakanlığı bünyesinde çalışmalar yapılmasını, sıkıntıların giderilmesi için Tokat Milletvekilleri ile konuların sürekli görüşülmesi gerekli olduğunu açıkladılar,  Oda başkanları bir süre daha toplantılarına devam ettikten sonra öğle yemeğini Niksar Ziraat Odası ikram ettikten sonra Niksar’dan ayrıldılar.

2020-2025 Çiftçi Borçları Yapılandırılması;

Uzun zamandır çiftçilerimiz tarafından beklenen iyileştirme Ziraat bankasından geldi. Tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerimiz ödemelerin ertelenmesini bekliyordu. Ziraat bankası çiftçiler için vadelendirme getirdi. Çiftçilerimizin kredi borçları 5 yıl’a kadar vadelendirme yapılarak yapılandırmaya gidiyor. 3 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren tarımda kredi vadelendirme kararına ilişkin detaylı bilgiler yer almaktadır.

Berat Albayrak Çiftçi borç yapılandırması için şöyle konuştu; “Doğal afetlerden etkilenen veya ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde sorun yaşayan, tüm tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkanı getiriyoruz. Çiftçilerimizin Ziraat Bankasından kullandığı kredilerin tümü için önemli bir müjde. Yüzde 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar uzun vade istiyorlardı bizden, yeniden vadelendirebilecekler artık. Ziraat Bankası burada önemli bir yük almış olacak ve üreticilerimizin mevcut borçlarının sadece bir tek sezonda edilecek tarımsal gelirlerle ödenmesindeki tüm bu zorluklar göze alınarak, ürün, zamanlama, iklim şartları borçları en az 5 yıllık bir süreçte piyasanın çok çok altında, çok daha düşük bir faiz oranıyla geri ödenmesiyle hepsini rahatlatacak yeni bir yapılanmanın önünü açıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.