Sofraların vazgeçilmez yiyeceği SARMA YAPRAĞI DOLMASI ve TOKAT BATI YAPRAK ürünü yüz güldürmeye başladı.

Mutfakların vazgeçilmez yiyecekleri arasında olan Üzüm Yaprağı ile yapılan Yaprak Dolması kış hazırlıkları Bahar müjdesi ile birlikte pazarların, bağların hareketli oluşuna neden oldu.

Tokat halkının ülke genelinde yaşaması, Tokat Yaprağı veya Niksar Ladik Yaprağına olan ilgiyi artırmaya neden olduğu dikkat çekiyor.

İstanbul, Ankara gibi büyük illerde yaşayan Tokat’lı insanlar, evlerindeki mutfak zenginliklerini komşuları ile paylaşınca, ülke genelinde Tokat Üzün Yaprağı ilgi odağı olmaya başladı.

Bahar ayının gelmesi ile birlikte artık Gökçeli (Ladik) kasabası ve çevresindeki Üzüm bağları insanların arı gibi çalışması ile farklı güzelliklere kavuştu.

Binlerce insanın geçim kaynağı haline gelen Üzüm Yaprağı, ilk ürün toplanması yapıldı, yapraklar bidonlara basıldı ve satışa sunuldu.

Niksar Gökçeli (Ladik) bölgesinde kapama Üzüm bağı olan iş adamı Rıza Şahin 2021 yılı üretimi için şunları dile getirdi; “yılın ilk ürünü yaprağı toplandık, bu sene ürünlerimiz çok kaliteli, geçen gün bölgeye sert yağan Yağmur ve kısmen Dolu yağışı azda olsa sonraki ürüne zarar verse de inşallah bundan sonra sıkıntı yaşamayız, inşallah bu sene birkaç defa yaprak toplayarak en verimli ürünü temin edeceğiz, aynı zamanda Üzümlerimizde bu sene kaliteli olacaktır, bölge çiftçisi bakımlarını gayet güzel yapıyor ve kaliteli ürün alarak he kendi ekonomilerine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlayarak, Toprak ve Suyun ne kadar değerli olduğunu her zaman yaşayarak görüyoruz, üretimi yapılan Üzüm Yaprağı bölge için kıymetlidir ve ciddi ekonomik girdiler sağlıyor, yeni ürün satışlarımız başlamıştır” dedi.

2021 yılı yeni Üzüm Yaprağı almak isteyenler 0 5338152787 nolu telefondan arayarak temin edebilirler.