Cemalettin Bilgin

YATIRIMCI YER ARARKEN, GEZMEK!.

Niksar belediye başkanı Öz Dilek Özcan ile ilgili hiçbir yazı yazmama düşüncemi aynen koruyorum, yazılacak pek çok konu var ama yazmayacağız, ancak bir önemli husus var onu halkımızla paylaşmak gerekiyor.

Daha öncede tarihe not düşmeye çalıştım. Niksar Organize Sanayi bölgemiz var, yıllar önce yapılan bu önemli yatırım bölgesi bir türlü istenilen seviyeye çıkmadı.

Pazartesi günü bir aile geldi “abı çocuğuma iş bulmam gerekiyor, yardımcı olur musun?” dedi  bu soru karşısında; “bizim işimiz farklı ama yardımcı olmaya çalışayım. “dedim birkaç yere telefon açtım ve Organize sanayi bölgesinde bir Tekstil İşletmesi yetkilisi; “tamam Cemalettin bey gelsin müracaat etsin” dedi.

Kısa ve verimli konuşmadan  aileye; “Niksar Organize Sanayi bölgesine gidin orada gerekli belgeleri doldurun inşallah işe alınacaksınız” dediğimde aile, “abı orası neresi hiç bilmiyoruz, hiç gitmedik” dedi ve sonuçta iş başa düştü” dercesine, “tamam yarın öğleye doğru gelin götüreyim” dedim ve bir gün sonra Organize Sanayi bölgesine aileyi götürdüm ilgili arkadaşlar yardımcı oldu, bizlerde işletme sahibi ile sohbet yaptık, inşallah bu insanımız yakın zamanda işe başlayacak.

Niksar’ın kalkınması için Organize sanayisinin gelişmesi çok önemli, ancak bir türlü ileri hamleler yapamıyor, bu konuda yazı yazmaya başlar isek yine sağı solu ciddi eleştirmemiz gerekecek sonrası malum, bizler doğruları yazınca birileri rahatsız olacaktır.

Niksar Organize sanayi bölgesi iyi yönetilemiyor!..

Niksar Organize Sanayi bölgesinin başkanlığını belediye başkanı Öz Dilek Özcan yapıyor, başkan kağıt üzerinde yaptığı yazışmalarda her şey güzel gözüküyor ama işe gelince hiç bir şeyin iyi gitmediğini biliyoruz ve görüyoruz.

Uzun zamandır bir sıkıntılı süreci yazmaya çalıştım, Niksar Organize sanayi bölgesinde var olan sıkıntıların giderilmesi gerekiyordu, bugüne baktığımızda yine organize sanayi bölgesinde sıkıntılar devam ediyor.

Organize Sanayi bölgesinin en büyük sıkıntısı bir yatırımcı geldiğinde yatırım yapacak bir arsanın olmamasıdır.

İlginç değimli?, yatırımcı Niksar’da yatırım yapmak istiyor, ama Organize sanayi bölgesinde yatırımını yapacak alan yok, aslında yapılacak alan çok ama, yapılacak arsa yok!. Tam bir bilmece gibi!…

Tamam bizler gazeteci olarak yazmayalım, kimse ile sürtüşmeyelim, bu memlekette kimler ne yaparsa yapsın, hiç karışmayalım.

Peki yanlışları bir tarafa bıraktık, kim ne yaparsa yapsın karışmayalım, isteyen Niksar’ı satsın da, bizde bu memlekette yaşıyoruz.

Ne zamana kadar sağır, kör rolü oynayacağız?.

Niksar’a birkaç yatırımcı geldi ne yazık ki halen bir arsa bulup da veremedik.

Bir yatırımcı insanımız; “Niksar’da yatırım yapmak istiyorum” dedi, bu yatırımcının Niksar’a yatırım yapacağını en son öğrenen benim, yatırımcının yatırım yapması için en çok mücadele eden, gayret eden bizleriz.

Bizler organize sanayi bölgesindeki sıkıntıların giderilmesi için mahkeme koridorlarında ter dökerken, tarafları bir araya getirip çözüm üretmeye çalışırken, Niksar Belediye Başkanı sayın  Öz Dilek Özcan İran’a geziye gidiyor.

Her gün pek çok insanımız bizleri  arayarak “abı iş arıyorum ya eşime, ya bana bir iş bulmak mümkün mü” diyor, bizlerde çaresizlik içinde sağa sola müracaat ederek insanlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz, çözüm bulmak mümkün mü?.

Niksar Organize sanayi bölgesindeki sıkıntının giderilmesi için çok sayıda etkili ve yetkili insanımızla görüştüm, çözüm beşli ama, işin başındaki yetkili kişi eline dosyayı alıp da çözüm üretmiyor, ama iş reklama gelince en alasını yapıyorlar.

Niksar neden kaybediyor?.

Niksar’ın neden kaybettiği belli, özel bir çalışma yapmaya gerek yok.

Niksar’da çeşitli kurumlar yatırım yapmak istiyor, işin çözülmesi için yine iş başa düştüğünde, akşamın saat 20 sinden, gecenin saat 22.30 una kadar yöre halkı ile toplantı yaptık, yatırımın yapılması için tüm ayrıntıları ortaya koyduk, çok sayıda insan içinden iki kişi; “ya bunlar doğru değilse” dediğinde bütün sihirli sözler ve gerçekler alt üst oluyor, sonrasında; “tamam ne yapılacaksa yapılsın”  deniyor.

Bizler “oh be nihayet yatırım yapılacak” dediğimiz gün bir telefon; “Cemalettin bey bir dilekçe geldi işin yapılması istenmiyor”  deniyor!…

Bu şehre, bu memlekete yazık oluyor, neresinden tutup anlatalım?.

Devlet Başkanları ülkelere gidip yatırımcıları davet ederken, bizim ayağımıza gelen yatırımcılara sahip çıkamayan bir şehir var, bu şehir Niksar!…

Kağıt üzerinde her şey toz pembe, gazeteleri, dergileri, kitapları, reklam panolarını okuyunca Niksar sanki yatırım yapan en mükemmel şehir, lakin yapılan bir temel taşı yok.

Ne yapalı yazmayalım mı?, onlarca yanlışın içinden birkaç tanesini seçmeye çalıştık.

Beni insanlar sevmesin ama beni sevmeyenler, benim aleyhimde konuşup dedikodu yapanlar bu şehri sevsinler, bu şehrin insanlarını sevsinler, bu şehre hizmet yapsınlar.

Bizi birilerinin sevmesine ihtiyaç yok, biz Niksar’ı seviyoruz, hizmetlerin yapılmasını istiyoruz.

Bir dostumuzla tesadüfen sohbet yaparken; “bırak şu işleri Cemalettin başkan, aylardan beri çözüm bulamadık yatırım yapılacak, muhatap bulamıyoruz” dedi.

Güldüm; “hayrola hoca nedir sıkıntı?” dedim.

Anlattı dinledim, sonra yetkilisine telefon açtım, durumu anlatım aylardan beri gel git yapan yatırıcının sıkıntısı giderildi ve yatırım yapılmaya başladı.

Bir şehirde işlerin sağlıklı yürümesi için çok konuşmak değil, samimi bir diyalog, istişare gerekiyor.

Niksar’da elini taşın altına koymayanlar söz sahibi yapılıyor, vücudunu taşın altına koyanlar dışlanmaya çalışılıyor.

Buyurun beyler meydan zaten sizin, ama bu şehre hizmet yapın, yapanları koruyun, destekleyin, sahip çıkın, gerektiğinde uykusuz kalın, aç kalın ama yatırım yapacak olanlara sahip çıkın.

Bir şehre gelen yatırımcı ortada kalıyor ve aylarca çözüm bulunamıyorsa bu şehirde hiç kimse; “ben çok çalışıyorum, ben şunları yaptım” deme hakkına sahip değil.

Kimsenin elimde mucize yaratacak hüner yok ama, bu şehre verilen nimetler, samimi olan yöneticilerin elinde mucizeler yaratacak her şey var.

Günün Sözü: GÜN OLA, HAYROLA

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.