Cemalettin Bilgin

YAŞANAN SÜREÇLERDEN DERS ALMAYANLAR!…

ÜLKEMİZDE “YAŞANAN SÜREÇLERDEN DERS ALMAYANLAR!…”  başta ana muhalefet partisi CHP genel başkanı ve İP genel başkanı meral Akşener var.

Rusya dünyanın gözünün önünde Ukrayna devletini işgal ediyor, Birleşmiş Milletler ve NATO suskun kalıyor, sesleri çıkınca da; “gerekli tedbirleri alıyoruz, alacağız” diyerek cekli cıklı sözlerle utanmazlıklarını katlayarak masum milletleri uyutmaya devam ediyor.

Aslında Ukrayna istilasından çok ders çıkartmak gerekir.

Ülkemizde Ukrayna istilasından en çok ders alması gereken siyasetçiler ve devleti yönetmeye talip olduklarını iddia edenler arasında CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İP genel başkanı Meral Akşener vardır.

Peki Ukrayna istilasından ders alması gereken Ana muhalefet  ve küçük muhalefet partisi liderleri yaşanan süreçlerden ders alırlar mı?

Bir bakalım son günlerde Ukrayna istilası ile ilgili neler demişler? Yaşanan sıkıntıların giderilmesi için neler düşünmüşler?

İP genel başkanı Meral Akşener; “Rusya’nın bölge devletlerinin güvenlik ve egemenliklerini tehdit etmesi bir dış politika doktrini değil, Dostoyevski romanlarında görülen türden bir ruhsal bunalımdır.” diyor.

İP genel başkanı Meral Akşener’in  25 Şubat tarihli paylaşımı; “Türkiye ise Rusya ile kurduğu asimetrik ilişki modelinden sıyrılmalı, kendisini kırılgan hale getiren S400’lerden acilen kurtulmalı, Akkuyu nükleer santralini derhal millileştirmeli, bölgesel istikrara risk oluşturabilecek Kanal İstanbul projesini durdurmalıdır.” diyor.

Ne ilginç değil mi? Bu sözleri söyleyen bir zamanlar İçişleri Bakanlığı yapmış bir siyasetçi hanım!..

Daha önceki yazılarımda ifade etmiştim. Rusya-Ukrayna meselesi Türkiye’yi sıkıntıya sokmak için ortaya atılan ve Ukrayna’yı da  yem olarak kullananların bir oyunudur.

Bakınız ülkemizde siyaset yapan bir bayan hem de zamanında İçişleri Bakanlığı yapmış birisi, ülkemizin geleceğini karartan bir kararın hayat bulmasını istiyor!…

İP genel başkanı hanım bu teklifleri yapınca Cumhur İttifakının iki güçlü lideri; İP genel başkanı hanım isterse bizde Rusya ile ilişkilerimizi keseriz” demelerini bekleyenler var sanırım!…

Öyleyse, Hükümet muhalefet partileri tarafından ne ile suçlanmaya çalışıldı? “Komşularla sıfır problem yaşanması gerekirken, bütün komşularla sıkıntı yaşayan bir hükümetle karşı karşıyayız, yeter artık Suriye ile ilişkiler düzeltilmesi, Esat ile diyalog kurulmalıdır” diyen muhalefet partileri vardı, aynı muhalefet partileri içinden İP genel başkanı Meral Akşener ne diyor; “Türkiye ise Rusya ile kurduğu asimetrik ilişki modelinden sıyrılmalı, kendisini kırılgan hale getiren S400’lerden acilen kurtulmalı, Akkuyu nükleer santralini derhal millileştirmeli, bölgesel istikrara risk oluşturabilecek Kanal İstanbul projesini durdurmalıdır.” diyor!….

Bu sözleri kenarda tutunuz, yarın soru sorma gereği duyduğunuzda bunları hatırlatmak gerekir.

Komşu ülkelerle kavga edilmesin diyerek Hükümeti suçlayan Meral Akşener, Rusya ile ilişkilerin kopmasını hatta tamamen bitmesini istiyor!

Rusya ile sınırları kapatalım, ne ticaret yapılsın, nede Turist gelsin, ekonomi ne olursa olsun” öyle mi?

Turizmden  önemli ekonomik katkılar sağlayan ülkemiz Rusya’ya sınırları kapatınca Turizm işletmeleri ne yapacak?

Büyük deha muhalefet partisi  genel başkanı Akşener; “kendisini kırılgan hale getiren S400’lerden acilen kurtulmalı,” diyor, yani sana NATO ülkelerinden veya başka ülkelerden gelecek Füze saldırıları karşısında elin kolun bağlı otur” demek istiyor!

Tamamda ABD den Patriyot savunma sistemlerini ülkemiz istedi ABD “veremem” dedi.

Savunma sistemleri olmayan Ukrayna’ya bakınız sıkıntılı sürece girdi, neyse ki ülkemizden Aldığı BAYRAKTAR TB 2’lerin sayesinde Ukrayna ordusu Rusya’nın Zırhlı birliklerini imha ederek dirençlerini sağlamaya çalışıyorlar.

İşin bir ilginç yanı daha, ülkemiz teknolojik bakımdan daha bağımsız olması için Rusya ile anlaşıp Nükleer santral kurdu 2022 yılı sonunda ilk üretimi yapması beklenen bir tesisin kapanmasını isteyen bir ülkemiz siyasetçisi Akşener!..

Ne garip değil mi? Akşener Kanal İstanbul’un yapılmamasını istiyor!

Kanal İstanbul’un yapılmamasını İstanbul’da GEZİ olaylarını çıkartanların sözcüleri de Hükümete yazılı metin ile dayattıkları maddelerden bir tanesi “Kanal İstanbul yapılmasın” dayatması teklifi idi!..

Akşener başka ne demiş ve devamında; “Saraydaki bol maaşlı şen azınlık ve iktidarları da bu vesileyle mirasyedi bir evlat gibi her fırsatta hor gördükleri Montrö’nün, Lozan’ın ve ülkemizi Dünya savaşının dışında tutabilmiş iradenin hayati önemini anlamalı ve o iradeyi gösterebilenlere bir hayır dua göndermelidir.” diyor.

23 Şubat tarihindeki paylaşımı; “Er ya da geç, o sandık “gelcek” Ağlasanız da, sızlansanız da milletin başına bela ettiğiniz bu ucube sistem, geldiği gibi “gitçek” Siz isteseniz de, istemeseniz de, bu çile “bitçek” İYİ Parti yetkiyi aldığında; Milletimize reva gördüğünüz bu kabus, elbette “GEÇÇEK” diyor.

Akşener; “Kişisel hırslara takılıp ülkemizi yoranlara, koltuk sevdasına kapılıp milletimizi görmezden gelenlere;

Milletimizle birlikte güçlü, mutlu ve huzurlu Türkiye’ye nasıl kavuşacağımızı anlatmaya devam ediyoruz…” diyor.

Şunu anlamak istemeyen muhalefet partileri bu ülke halkına ne verebilir?  ABD; NATO ülkesi Yunanistan’a Rus S-300 kullanımına izin veriyor ama,  ülkemizin S-400 alımına şerh koyuyor.  Aynı zamanda Yunanistan- Dedeağaç sınırına ABD askeri konuşlandırıyor, muhalefet partileri ABD’ye; sen kimsin de iç işlerimize karışıyorsun” demiyor.

Ne ilginç değil mi?

Tarihte yaşanan sıkıntılardan ders almayan, 6+1 yamalı bohça ile siyaset yapmak isteyenler, Birleşmiş Milletlerin yaşadığı süreci takip etseler.

Cumhurbaşkanımız “Dünya 5 den büyüktür” sözünün ne kadar gerçekçi olduğunu anlamış olsalar, ülkemizin 6+1 yamalı bohça misali partilerle ülkemizin yönetilemeyeceğini anlamış olurlar.

İşte Birleşmiş Milletler. 5 ülkeden oluşmuş ve birbirine benzemeyen ülkeler.

Dünya şimdilik 2 kutuplu, yani bir tarafta  ABD, diğer tarafta Rusya var.

Peki BM’lerin daimi üyeleri kimler? ABD+RUSYA+ÇİN+İNGİLTERE+FRANSA .

Peki bu 5 daimi üyeler arasında; özgürlük, barış, dostça dünyada yaşamak isteyen milletlere için birlik var mı? Yok tabi ki.

ABD dünyayı kendi egemenliğine almak için, Çin devletinin önünü kesmeye çalışıyor, İnsan haklarını çiğneyen Çin devletine bir yaptırım uygulayamıyor, yani anlaşamıyor.

Rusya yine dünyayı kendi kontrolü altına almak istiyor, ABD önünü kesmeye çalışıyor, İnsan hakları ihlalleri konusunda bir yaptırım yapamıyor, son örnek Ukrayna’yı işgal edilişi bunun en net örneği.

Bu kadar her şey ortada iken ülkemizdeki bazı siyasetçiler halen bu yaşananlardan ders almıyorsa, söyleyecek son sözü Türk halkı sandıkta verecektir!…

Günün Sözü; Bizim safımız belli. Ne Avrupa ne Amerika ne Rusya ne Çin… Her şey Türklük için.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.