2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. Birinci dönemin son ders zilinin çalmasıyla Tokat genelinde 107.338 öğrenci ve 8.670 öğretmen için yarıyıl tatili başladı. 7 Şubat Pazartesi günü öğrenciler ve öğretmenler okula dönüş yapacaklar.

Covid-19 nedeniyle okullar 1,5 yıl uzaktan eğitime dönmüşken 2021-2022 eğitim öğretim yılı yüz yüze gerçekleştirildi.

Okullar 7 Şubat’ta açılacak

2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönemi öğrencilerin  karnelerini almalarıyla sona erdi. Yarıyıl tatili ise 24 Ocak 2022 Pazartesi günü başlayıp 4 Şubat 2022 Cuma günü sona erecektir.  Okullar ise 7 Şubat Pazartesi günü açılacaktır.

Öğretmenlerin mesleki gelişimi için ilk kez ÖBA devreye giriyor

Milli eğitim bakanlığı, öğretmenlere isteğe bağlı kapsamlı eğitim programı için yeni dijital platform öğretmen Bilişim Ağı’nı),  24 Ocak-6 Şubat’taki iki haftalık yarıyıl tatilinde başlayacak.

Öğretmenler, hizmet içi eğitim faaliyetlerine ÖBA üzerinden katılabilecek ve seminerlere katılım isteğe bağlı olacaktır. Seminerler, 24 ocak ve 6 şubat arası faaliyette olacaktır.

Seminerlere ÖBA platformu “www.oba.gov.tr”den giriş yapılacak. Öğretmenler MEBBİS veya e devlet üzerinden sisteme giriş yaparak sunulan eğitim konularına katılabileceklerdir. Seminerleri tamamlayan öğretmenlere “seminer katılım belgesi” MEBBİS hizmet içi eğitim modülünden e-sertifika olarak verilecek.

9 farklı konu olacak

Bu dönemde eğitim erişimi sağlanan 9 farklı konu şöyle olacak:

“Fikri ve sınai mülkiyet hakları eğitimi, iklim değişikliği ve çevre eğitimi, ilk yardım eğitimi, kütüphane organizasyonu ve kullanımı eğitimi, İngilizce dil sistemi öğretim becerilerinin geliştirilmesi eğitimi, geçici koruma statüsündeki çocuklara yönelik rehberlik hizmetleri eğitimi, geçici koruma statüsündeki çocuklarla psikolojik danışma becerileri eğitimi, dijital becerilerin geliştirilmesi eğitimi ve etkinlik temelli ders tasarımı eğitimi.”