Bizler kavgadan, sürtüşmelerden, sert ifadeler kullanılan haberlerden ve özellikle sert ifadeler kullanarak köşe yazısı yazmak istemiyorum.

Çok sayıda toplantılara katılıyoruz, yapılan toplantıların anlam ve önemini ortaya koyuyoruz, yapılan her çalışmayı da taktir ediyoruz, halkımıza duyurmak için ciddi enerji harcıyoruz.

Toplantılara katılmak çok önemli, toplantılara davet edilip katılmak ise daha anlamlı ve önemli tabi ki.

Şu sözü yazarak devam etmek istiyorum; “İNSANLAR KONUŞA KONUŞA, HAYVANLAR KOKLAŞA KOKLAŞA ANLAŞIR”, gerçekten doğru bir söz, biz insanlar bir araya geldiğimizde çözülmeyecek hiçbir konu yoktur, insanlar ölüm dışında her sıkıntıya, her problemi çözecek güçtedir, yeter ki çözüm üretecek irade ortaya konsun.

Son zamanlarda güzel toplantılar gerçekleşiyor, yapılan toplantılar sonuç odaklı olarak görüyoruz, çünkü konuşmalar yapılıyor, notlar alınıyor ve çözüm üretilmeye çalışılıyor.

Yapılan toplantıların amacı çözüm odaklı olur ise, toplantıya katılan insanlar, bir sonraki toplantıya daha istekli geliyor, aksi taktirde kısır döngüler içinde yapılan toplantılardan insanlarımız usanıyor.

Son 1 ay içinde önemli toplantılar gerçekleşti, geçen ay Tokat Valimiz sayın Ozan balcının başkanlığında muhtarlarla yapılan toplantı önemli idi, toplantıya Tokat İl Müdürleri katıldık çözüm odaklı toplantılarda her şey konuşuldu, halkımızın temsilcileri muhtarlar toplantıya iştirak ederek köy ve mahallelerinin sıkıntıları dile getirildi.

Geçtiğimiz hafta bütün muhtarlar ile ilçemize yeni gelen Kaymakam sayın İlhami Doğan bir toplantı yaptı, daha önce yapılan toplantılarda dile getirilen konular bu kez Niksar’da kurum yetkilileri ile durum değerlendirilmesi yapıldı, dertler ortaya kondu ve çözüm bulunması için notlar alındı, karşılıklı soru cevaplarla sonuca gidilmeye çalışıldı.

Niksar’da gerçekleşen tüm toplantılara iştirak ediyoruz, toplantılara katılmakla kalmıyoruz gerektiğinde yapılması gereken konuları bizlerde dile getiriyoruz.

Bizler toplantılara iştirak ettiğimizde belki birileri; “hem yazıyor, hem de konuşuyor, başka adam yok mu bunları söyleyecek?” diye düşünenler olabiliyor ama, keşke bizlerin yazdıklarını ve söylediklerini bir başkası söylese de bizler hiçbir konuyu “yapılsın, yapılmalı, ihtiyaç var” diyerek haber yapmasak da,  “yapıldı, yapılıyor, açılıyor” diyerek haberler yapabilsek.

Yapılan toplantıların ciddiyet taşıdığını muhataplar karşılıklı soru cevap şeklinde toplantıların başlayıp son bulduğunu görüyoruz, ayrıca toplantılarda sorumlu müdürler “tamam efendim yapılacak” diyerek söz verilen işler notlar tutulduktan sonra işlerin yapılıp yapılmadığı sayın Valimiz tarafından bizzat takip ediliyor, sonra ilgili kurumlara ve Kaymakamlara takip etmeleri için özel takip programları ile sonuçlara gidiliyor.

Geçen hafta Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan başkanlığında gerçekleşen toplantıya katıldık, güzel bir toplantı oldu, inşallah Muhtarların talepleri ilgili kuruluşlar tarafından dikkate alınarak kısa zamanda çözümler üretilir.

Muhtarların talepleri özellikle Türk Telekom yetkililerinden istekleri; Telefon hatları, kabloları yerlerde sürünüyor, Telefon direkleri yıkılmış tarlaların içinde duruyor bunların yapılmasını istiyoruz” diyorlar.

Ne garipse Türk Telekom özelleşen bir kurum olmasına rağmen, Telefon kablolarının aylarca ve yıllar terlerde sürünmesi çok manidardır, Türk Telekom yetkilileri “yapacağız, alacağız, toplayacağız” şeklinde cevap vermeleri çok düşündürücüdür, ayrıca Telefon hatlarının kabloları Bakır kablolardan oluşması hırsızlık vakalarının çok olmasına da neden olduğunu, görüyoruz, telefon kablolarının yerlerde olması Telefon kablolarının çalınmasında önemli rol oynadığını da görmüş oluyoruz.

Türk Telekom yetkilisine şunu sorma gereği duyduk; “Niksar merkezde bile İnternet hatları sürekli arıza verirken köylerde İnternet hatlarının olmaması normaldir, Niksar Merkezde ve köylerinde İnternet hatları ne zaman sağlıklı çalışacak?” diye sorduk, Telekom yetkilisi; 2020 yılında sağlıklı çalışacak söz” dedi, Telekom yetkilisi “söz tamam yapılacak” dediğinde salondaki muhtarlar söylenen söz karşısında alkışlarla karşılık verdi, yani herkes verilen söz karşısında bile mutlu olduğunu ifade etmiş oldular.

Türk Telekom kesinlikle hizmetlerini gözden geçirmelidir, İstanbul depreminde yaşanan sıkıntılar gelecekte bizim bölgemizde de olmaması için bir neden yoktur, Telekom kendisini yaşanacak doğa hareketlerine göre düzenlemelidir, Niksar yani Kelkit vadisi 1. derece Kuzey Anadolu fay hattındadır, bu asla unutulmamalıdır.

Toplantıda en çok istekle karşılaşılan kurum ÇEDAŞ yetkilileri oldu, muhtarların çoğu sıkça kesilen Elektrik hatlarından dolayı isteklerini dile getirdi, bunun üzerine ÇEDAŞ yetkilisi Şevket kardeşimiz; köylerde Elektrik hatların altından geçen ağaçların mutlaka temizlenmesi gerektiğini bu konuda muhtarların yardımcı olmasını istedi, bizde bu konuda söz alarak; “kaymakam bey Şevket kardeşimiz  haklı Elektrik hatlarının altında ağaçlar hatların arızalanmasına neden oluyor muhtarlar bu konuda kesinlikle insiyatif kullanmalı, Elektrik hatlarının altındaki ağaçların kesilmesini sağlamalıdır, aksi taktirde bundan sonraki yağışlı ve fırtınalı havalarda Niksar’da sık sık Elektrikler kesilecektir, ayrıca artık Niksar merkeze gelen Elektrik hattının köyleri ve ormanları dolaşarak gelen hattan ayrı olarak Niksar merkeze direk hahtın çekilmesini istiyoruz etrafımızda Elektrik santraları varken Niksar merkezde sık sık Elektriklerin kesilmesi doğru değil, halkın büyük tepkisini çekiyor, Niksar dışında en küçül ilçelerde 2 hatta 3 ayrı bölgeden giriş yapılan Elektrik hatları varken Niksar merkeze 1 hat girişinin olması manidardır, şunu da hatırlatmak isterim, yetkililere sorulduğunda Niksar merkeze iki ayrı hattan Elektrik verildiğini söyleyeceklerdir bu gerçek değildir, çünkü aynı Elektrik direğinden  iki hat bulunmaktadır, geçen aylarda Niksar’da gerçekleşen fırtına sonrasında elektrik ana hat direği yıkıldı ve Niksar günlerce sıkıntı yaşadı, Kış ayları gelirken bu sıkıntıların çözülmesini istiyoruz” dedik, başka ne diyelim?, bir şey daha dedim; ikide bir önümüze gelen Çanakçı deresi üzerinde, yani Niksar şehir içme suyunun bulunduğu bölgedeki Sular alınarak Kaynar Hes ismi ile HES yapılması düşünülüyor, bu HES’in yapılması asla Niksar halkı olarak razı değiliz, yapılmasını istemiyoruz” dedim.

Günün Sözü:  HAKİKATİ KONUŞMAKTAN KORKMAYIN