16 Mayıs 2022 günü Tokat için hem güzel, hemde hüzünlü bir gün idi.

4 yıla yakın bir zamanda Tokat Valiliği yapan Valimiz sayın Ozan Balcı’nın veda yemeğinde buluştuk.

Hani deriz ya; her nefis ölümü tadacaktır.

İnsanlar doğar, büyür hizmet yapar ve süresi gelince ebedi yolculuğa başlar.

Devlet memurları da böyledir.

Uzun bir eğitim döneminden sonra, zorlu bir yolculuk başlar, bu yolculuk dünya nimetlerinden faydalanmak, kendi geçimini sağlarken de her canlıya hizmet etmektir.

Her devlet memuru ülkesi ve milleti için çalışırken başka şehirlere ataması yapılır mı?, tabi ki hayır, ama üst düzey yöneticilerin belli bir kısmı aldıkları görevleri belli süreliğine yapar daha sonra üst yönetimler yapılan hizmetlerden memnun ise ülkemizin bir başka diyarına görev yapması için görevlendirilir.

Yani devletin belli hizmetlerinde bulunan yetkililer görev yaptıkları süreler sınırlıdır, bunlar içinde Valiler vardır.

16 Mayıs 2022 akşamı Tokat’ta bir veda yemeği ardır, aslında bu yemeğe “veda yemeği” değil, bir başka şehre; sevdiğimiz, gönül dostu, hizmet adamı, Türk milletine hizmet aşkı ile dolu olan bir değerli insanın nöbet değişim yemeği olarak görmek gerekir.

Tokat ilimize geldikten sonra Tokat’ın çehresini değiştirmeye kendisini adayan valimiz Dr. Ozan Balcı Tokat’ta görev yaptığı sürelerde, ayak basmadığı topraklar, el sıkmadığı insan kalmadı dersek yanlış bir ifade kullanmamış oluruz.

Tokat’ta anlamlı bir sözün hayat bulduğunu ifade etmek gerekir. inancımız gereği, “KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR” sözleri valimiz sayın Ozan balcı ile hayat bulduğunu ifade etmek isterim.

Kimsesizlerin kimsesi, yoksuların, sahipsizlerin, dul ve yetimlerin, yaşlıların, sokağa atılmak stenen çocukların, vel hasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun olmasın Tokat bölgesinde yaşayan başta insanlara ve her canlıya, vali beyi kendi ifadesi ile “topraktaki börtü böceğe” sahip çıkan, devletin her imkanını halkına hizmet olarak sunan Valimiz sayın Ozan balcının görev yeri değişikliği yemeğine katıldık.

Pazartesi akşamı Tokat’ta verilen görev değişikliği yemeğindeki manzarayı görünce sanırım her insanın böyle bir yemekte buluşma isteklerinin olacağını düşündük ve dostluğumuz ebediyen devam edecek olan valimiz adına bizler mutlu olduk.

Bizler vali beyi 20 yıl öncesinden tanıdık.

20 yıl önce nasıl bildik ise, 20 yıl sonra Vali beyin bir değişikliğe uğramadığını öncesinde de görev insanı olduğunu, bundan sonrada yine görev insanı olarak halkına hizmetten geri kalmayacağına şahit olduk.

Kurum yetkililerinin veda yemekleri zordur.

Aynı kurumda yıllarca görev yapıp, veda yemeklerinde dahi bir araya gelemeyen kurum yetkililerini bilince, Vali beyi için verilen yemeğin ne kadar anlamlı ve güzel olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Tokat’ta görev yapan kurum yetkilileri, STK lar, her düşüncedeki siyaset insanları Vali bey adına verilen veda yemeğinde bir arada idi.

Vali beyin veda yemeğinde her insan konuşamadı tabiki, ama süre uzun olsa ve toplantıya katılan her değişik görüşteki insanlara mikrofon uzatılmış olsa idi, sanırım her farklı  düşüncedeki insan vali bey ile ilgili çok anlamlı sözler sarf edeceklerdi ve şu düşüncede birleşme olacaktı; VALİ OZAN BALCI TOKAT’TA HER DÜŞÜNCEYE SAYGI DUYDU, DEVLETİNİ EN MÜKEMMEL ŞEKİLDE TEMSİL ETTİ, HALKIN HER DERDİNE ORTAK OLDU, ÇARE BULDU, YARIN GEL, YAPAMAM, YAPILAMAZ SÖZLERİNİ ASLA KULLANMADI TAM BİR GÖREV İNSNAI İDİ, TOKAT’IN KALKINMASI İÇİN GECE GÜNDÜR ÇALIŞTI, ALLAH VALİ BEYDEN RAZI OLSUN HAKLAIMIZ VARSA HELEL OLSUN” sözlerinde birleşmenin olduğunu görmüş olurduk.

Alışkanlık için de yine veda yemeği diyelim.

Gecede konuşan, Tokat Belediye Başkanı sayın Eyüp Eroğlu, MHP Tokat Milletvekili sayın Yücel Bulut, AK parti Milletvekili sayın Mustafa Aslan, Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı sayın Yusuf Beyazıt yaptıkları konuşmalarda her insana nasip olmayacak kıymetli sözlerle anlamlı bir gecenin yaşanmasına vesile oldular.

Bizler her toplantıda görev adamı olarak bulunuruz, bu veda yemeğinde kenarda daha fazla oturduk, konuşmaları dinledik,  sonra Vali beyin konuşmasını çekmek üzere kürsüye yakın olduk.

Konuşmaların içeriğine bakıldığında her insanın duyması gereken kıymetli sözler sarf edildi. Sanırım yemeğe iştirak eden her insanın bu anlamlı sözlere muhatap olmak ister.

“Her canlı ölümü tadacaktır” sözlerinin hayat bulduğu konuşmalarda, insanın;  yüzlerce insan tarafından “hakkınızı helal edermisiniz?” dendiğinde hep birlikte “helal olsun” sözlerini duyması günümüz dünyasında çok kıymetlidir.

Günümüzde baba ile oğlun, ana ile kızının, aynı kandan, aynı candan olan çocukların, insanların helalleşemediği zamanda Tokat’ta hizmet etmiş insan için “hakkınızı helal edermisiniz?” dendiğinde “helal olsun” sözlerinin hayat bulduğu toplantıya katılmaktan mutlu odum.

Her insana nasip olmayan veda yemeğinde anlamlı konuşmalar yapıldı ve veda yemeği olarak başlayan yemek sonunda vali beyin şu sözleri daha da anlamlı oldu; bundan sonra Van ilimiz halkına hizmet yapacağız, Tokat’taki gelişmeleri takip edeceğiz ve Tokat ile Van ilimizin kardeş şehir olması için çalışma yapacağız” dedi.

Van iline ataması yapılan Valimiz sayın Ozan Balcıyı zorlu bir görev bekliyor.

Van valiliğine atanan sayın Ozan Balcı aynı zamanda Van Belediye başkanlığını da yürütecektir.

Valimiz sayın Ozan Balcı üstlendiği her görevi layıkı ile yapacağına inancım tamdır.

Görev insanları her zaman başarılı çalışalar yaparlar, ezilirler, sıkıntı yaşarlar ama  asla yapmaları gereken görevden kendilerini alamazlar.

Bir Vali’ki Kar, Kış, Çamur, Yağmur demeden Tokat’ta görev yaptı.

Tokat halkın huzuru ve mutluluğu için çalıştı, Tokat’ın kalkınası için gece gündüz yol aldı, toprakla buluştu, her canlıya hizmet yaptı.

Güzel bir dönem idi, dostluğumuz 20 yıl önce başladı, Allah ömür verdiği sürede devam edecektir.

Başarılar dilerim sayın valim, Allah her daim yardımcınız olsun.

Günün Sözü; “Belki bu gece ümidini kestiğin bir şeyle uyuyorsun, Allah seni dilediğin şeyin sevinci ile uyandırsın.”