SON GÜNLERDE ÇİFTÇİ “SUYUM YOK” DİYE FERYAT EDİYOR. YETKİLİLER “SU VAR” DİYOR.

HAVALARIN MEVSİM ŞARTLARI İÇİNDE SICAK GİTMESİ İLE BİR, ÇİFTÇİLERİN SU İHTİYACI FAZLALAŞTI, ÜRETİCİ ARAZİLERİNİ SULAYAMAMAKDAN ŞİKAYETÇİ.

ÇİFTÇİLER SON GÜNLERDE ÇOK CİDDİ ŞİKAYETLERDE BULUNUYOR, “CUMHURBAŞKANI BİZLERE ÜRETİN” DİYOR, BİZ ÜRETMEK İÇİN TOPRAKLA BULUŞUYORUZ AMA TOPRAĞIMIZI SULAYACAK SU BULAMIYORUZ” DİYEREK GAZETE YÖNETİMİNE KADAR GELEREK ŞİKAYETLERİNİ DİLE GETİRİYORLAR.

GEÇTİĞİMİZ GÜN YEŞİL NİKSAR GAZETESİ VE YÖRENİN SESİ CANİK GAZETELERİ SAHİBİ CEMALETTİN BİLGİN KELKİT IRMAĞINDAN ALINAN SAĞ SAHİL SULAMA KANALI BÖLGESİNE GİDEREK SULAMA KANALINDA SUYUN OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETTİ, SU KANALINDAKİ SUYUN VİDEOSUNU VE RESİMLERİ ÇEKTİ, SU KANALININ AĞZINA KADAR DOLU OLDUĞU TESPİT EDİLDİ.

SAĞ SAHİL SULAMA KANALINDAKİ SUYU KULLANMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLER “SULAMA YAPACAK SUYUMUZ YOK DERKEN, YETKİLİLER KANALDA SU VAR” DİYEREK SAVUNMA YAPARKEN, YAŞANAN SIKINTI NEDEN KAYNAKLANIYOR? SORUSUNUN CEVABINI YİNE YETKİLİLER VERMELİDİR.

IRMAKTAN GELEN SULAMA KANALI AĞZINA KADAR DOLU, AMA BUZKÖYÜ, DİREKLİ KÖYLERİNDEKİ ÇİFTÇİLER SUYUMUZ YOK, ÜRÜNLERİMİZ YANIYOR” DİYE FERYAT EDİYORLAR.

TOPRAKLARIN BOŞ KALMAMASI GEREKTİĞİ BİR DÖNEMDE, ÇARESİ OLAN İŞLERDEN DOLAYI ÇARESİZLİK YAŞANMAMALI, MUHATAPLAR KİMSE GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR.

SÖZ KONUSU BÖLGEDE ARAZİ BÜYÜMEDİĞİNE GÖRE, YILLARDAN BESİ AYNI SULAMA KANALINDA SULAMA YAPILIYOR VE 2022 YILINDA SU YETERLİ GELMİYORSA, KISA ZAMANDA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ ÇİFTÇİLERİN ÜRÜNLERİNİN SIKINTIYA DÜŞMEMESİ İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR.

SULAMA KANALINDA SU VARKEN, ÇİFTÇİLER “ÜRÜNÜMÜZ YANIYOR SU YOK DİYORSA BU SES KULAK VERMEK GEREKİR.

NİKSAR OVASINDA VE BÖLGEDE SULAMA KANALLARI TEKRARDAN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, EN KISA ZAMANDA NİKSAR BÖLGESİ KAPALI KANAL SİSTEMİNE GİDİLEREK DAHA AZ SU İLE DAHA VERİMLİ ÜRÜNLERİN ALINMASI SAĞLANMALIDIR.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GAZETECİLERLE BULUŞAN TOKAT VALİSİ NUMAN HATİPOĞLU, CEMALETTİN BİLGİN İLE SOHBET YAPARKEN, NİKSAR BÖLGESİNDE KAPALI KANAL SİSTEMİNE GEÇİLMESİNİ DÜŞÜNÜYORUZ” DİYEREK NİKSAR OVASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMANIN YAPILACAĞI MÜJDESİNİ VERMİŞTİ.

NİKSAR OVASINDA SULAMA SIKINTISININ OLMAMASI İÇİN  DSİ NİN YENDEN NİKSAR’DA KURULMASI ÇALIŞMA YAPMASI VE KAPALI KANAL SİSTEMİNİN YİNE DSİ TARAFINDAN YAPILMASI BEKLENİYOR.