Dеmоkrаsi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlık teşkilatı, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir.

Muhtarlarımız vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak, hayatlarına, yaşamlarına dokunmak, onlara değer katmak, varsa problemlerini çözmek için Cumhuriyet tarihimiz boyunca mahallerimizin ve köylerimizin en önemli temsilcisi olmuşlardır.

Hem milleti, hem de devleti temsil gibi önemli bir sorumluluğu üstlenen muhtarlar, vatandaşlarımızla kamu arasında köprü vazifesi görerek bizlere de yardımcı olmaktadırlar.
Memleketimizin, milletimizin, köylü vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için merhametle, adaletle, aşkla, şevkle ve şefkatle çalışan muhtarlarımız vatandaşlarımıza götürülen hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik, modern ve çağdaş bir anlayışı da beraberinde getirmektedir.

Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık, hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir.

Her fırsatta bir araya gelmeye çalıştığımız Tokatlı muhtarlarımız başta olmak üzere ülkemiz genelinde görevlerini layıkıyla yerine getiren tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.