VALİ DR. OZAN BALCI’NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Tarihi şanla, şerefle ve

Tarihi şanla, şerefle ve kazandığı zaferlerle dolu olan aziz milletimizin, gücünü inanç ve geleneklerinden alan kahraman şanlı ordusuyla elde ettiği 30 Ağustos Zaferi’nin 97’nci yıldönümünü milletçe kutlamanın mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz.

Türk Milletinin istiklalini ve istikbalini koruma konusundaki kararlılığının sembollerinden biri olan 1919 yılında Samsun’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlattığı İstiklal Mücadelesi, tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zafere taşınmıştır.

Türk Ulusu 30 Ağustos Zaferiyle varlığına ve bölünmez bütünlüğüne göz dikenlere karşı büyük mücadeleler vererek, en ağır darbeyi indirmiş, bağımsızlık yolunda gösterdiği azim, inanç ve kararlılıkla başka uluslara örnek teşkil etmiş, milletiyle birlik ve dayanışma anlayışıyla dünyada saygınlık kazanmıştır.

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde sürdürülen destansı bir mücadelenin meyvesi olan bu zafer şanlı tarihimizin altın halkalarından biridir.

Türk Milleti, şehitlerimizin fedakârlıklarından, gazilerimizin cesaretinden, binlerce yıllık kadim değerlerinden aldığı ilhamla ve yüreğindeki vatan sevgisiyle 97 yıl önce olduğu gibi bugün de istiklaline canı pahasına sahip çıkmaktadır. Kuşkusuz atalarımızdan emanet aldığımız köklü mirası koruyarak Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak hepimizin ortak amacı ve en önemli sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonucunda kazanılan 30 Ağustos Zaferinin 97’inci yıl dönümünde başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milletimize eşsiz zaferler kazandıran tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, silahlı kuvvetlerimizin ve tüm Tokatlı hemşehrilerimizin Zafer Bayramını kutluyorum.