Vali Dr. Ozan Balcı,  Niksar’da evini çini atölyesine çevirerek, ürettiği çini ürünleri Amerika’ya ihraç eden 71 yaşındaki Tülay Atila’yı ziyaret etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, 70 kişiye istihdam sağlayan ve ihraç ettiği ürünlerle ilçenin ekonomisine katkı sağlayan Tülay Atila’nın çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

19 yıldır Niksar’da yaşayan ve daha önce öğretmenlik yapan Tülay Atila, çocuklarını yetiştirmek açısından öğretmenliğini bıraktıktan sonra boş kalmamak için sanata yöneldiğini söyledi.

Hobi olarak başladığı kursların meyvesini almaya başladığını belirten Atila, “Çeşitli kurslara gittim. Ahşap boyama ile sanat hayatıma başladım, daha sonra ebru çalışmaları yaptım. Ahşap boyamada birçok bayana bu işi öğrettim ve şu anda hepsi para kazanır duruma geldiler. Bu da beni çok mutlu eden bir olay oldu. Sonra ebru çalışması yaptım. Bedensel Engelliler Derneği’nde Halk Eğitim bünyesinde öğretmenlik ve gönüllü öğretmenlik olarak çalıştım ve şimdi de çini sanatı ile uğraşıyorum. Önce hobi olarak başladığım sanatsal faaliyetleri şimdi iş alanına döndürmüş bulunmaktayım” dedi.

Niksar’da çiniciliğin hiç olmayan bir dal olduğunu, çini işini Niksar’da da kurabileceğini  ve bir iş alanı oluşturabileceğini düşünerek faaliyetlerine başladığını kaydeden Tülay Atila, “ Kütahya’da ev atölyelerindeki kurslara gittim, Niksar’da Halk Eğitim bünyesinde açılan kurslara devam ettim, aynı zamanda kendi gayretlerimle internetten videolardan öğrenerek kendimi geliştirdim ve bu sanatı icra etmeye başladım. Şu an çok mutluyum, huzurluyum.” dedi.

Niksar’da 70 kadına da istihdam sağladığını ifade eden Tülay Atila, Niksar’da bedensel engellilere fayda sağlayacak bir okul kurmak istediğini söyledi.

Size Verilen Destek Memleketin Kültürüne ve Sanatına Verilen Destektir
Vali Dr. Ozan Balcı, Tülay Atila’nın ürettiği eserleri beğeni ile inceledi. Tülay Atila’yı azmi nedeniyle tebrik eden Vali Dr. Ozan Balcı, kendisine gereken desteğin verileceğini belirterek, “Size verilen destek esasında sadece size verilen bir destek değil. Bütün hanımlara, memleketin kültürüne ve sanatına yapılan bir destektir.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, Tülay Atila’ya verdiği emekler nedeniyle teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diledi.

Ziyarete Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan da katıldı.