Her yıl 3 Aralıkta kutlanan Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Tokat’ta yapılan kutlama programları, Pandemi dolayısı ile bu sene  detaylı bir program yapılmamış olsada, Vali Balcı bu sene hem gün kutlaması mesajı yayınladı, aynı zamanda sosyal mesafeyi sıkıntıya sokmayacak şekilde engelli insanlara Akülü ve Manuel Tekerlekli sandalye verdi ve diğerlerin engelli vatandaşların evlerine göndererek, engelli vatandaşları sevindirdi.

Vali Dr. Ozan Balcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Valiliğimiz koordinesinde başlatılan Sosyal Destek Hızır Tokat Projesi kapsamında 20 akülü, 25 manuel tekerlekli sandalye teslim programına katıldı.

Cumhuriyet Meydanında Covid-19 tedbirleri kapsamında temsili olarak düzenlenen programda akülü araçlar engellilere ve ilçelerde engellilere verilmek üzere İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine teslim edildi.

Vali Dr. Ozan Balcı, programda yaptığı konuşmada “Sosyal Destek Hızır Tokat Projesi kapsamında bugüne kadar engelli vatandaşlarımıza toplamda 47 akülü, 90 manuel tekerlekli sandalye teslim edildi ve edilmeye devam edecek. Engelli vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçları için her zaman hazır ve nazırız, kapımız onlara daima açık.” dedi.

Engelli vatandaşlara, ihtiyaç duyulduğu takdirde tekrar akülü veya manuel tekerlekli sandalye temin edilebileceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, devletimizin engelli vatandaşların her türlü ihtiyaçları için de her zaman yanlarında olduğunu kaydetti.

Vali Dr. Ozan Balcı’dan Engellilere Müjde: ‘Tokat’a Türkiye’ye Örnek Bir Kompleks Kazandırılacak’Aktif Yaşam Merkezi, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi ile Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünün bir arada bulunacağı kompleksin temelinin 2021 yılı Mayıs ayında atılmasının hedeflendiğini söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat Belediyesi iş birliğinde yapılacak kompleksin içerisinde yüzme havuzu, kapalı-açık spor salonları (basketbol, voleybol, çim halı saha) kütüphaneler, cami ve yürüyüş yolları olacak. Bu yönüyle Türkiye’ye örnek bir kompleksi Tokat’a kazandıracağız.” diye konuştu.

Engelli Çocuklara Özel Eğitim Okulları

Engelli çocuklara yönelik Özel Eğitim Okulu, Özel Eğitim Uygulama Okulu, Erbaa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Özel Eğitim Meslek Okulunun yapımı için gerekli çalışmaların başlatıldığını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat Valiliği olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzle engellilerimizin her zaman yanındayız. Tüm engellilerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun.” dedi

Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Mahmut Özdemir,  akülü ve manuel tekerlekli sandalyeleri temsili olarak alan engelli vatandaşlar katıldı. kısa törenden sonra program son buldu.