NİKSAR’DA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE YAPILMALIMI?, YAPILMAMALIMI?.

Sanırım bu sorunun cevabını vermek kolay gibi gözükse de, zorlukları var gibi!.

Uyuşturucu ile mücadele yapmak devlet yetkililerinin işi tabi ki, bizim gibi vatandaşlar işin içine karıştığında başı her zaman belaya girmeye mahkumdur!, çünkü devletin içindeki yetkililer; “sen anlısın, sen şanlısın, sen vatan sever insansın” derler, sonrası malum !. Nokta

Her neyse bizler bela aramayı sevmesek de, yaptığız meslekten dolayı bela bizleri zaten buluyor.

Uyuşturucu demek RANT demek, keyif demek, bedava hayat yaşamak demek, büyük paraların döndüğü bir sektör demek!, devlet birimleri bile bu balalı iş ile meşgul olduğunda sıkıntı yaşarken, bizlerin bu sıkıntılı lanet ürünler hakkında yazı yazmamız bile, katırların çiftelerinin gelmesine hazırlıklı olmak demektir!..

Her neyse, Uyuşturucu baronlarını, satıcıların üzerine gitmeden, masum çocukları, gençleri, insanların bu lanetli beladan kurtulması için çözüm bulunmasını istiyoruz.

Evet; Uyuşturucu satıcıların, insanları zehirleyenlerle ilgili bir konuya temas etmesek de, netice itibariyle Uyuşturucuya alışmış insanların tedavisi ile mücadele yapmak onların beladan kurtulması için çözümler üretmekte insanlığı zehirleyenlerle kısmen de olsa mücadele etmek anlamı taşıyor!.

Aslında her haberin bir hedefi vardır.

Sıradan bir Trafik kazası haberi yaptığımızda bile yapılan hedefi oluyor, mağdur olan ile, mağdur edilen haber  konusu olunca orada bile sıkıntı yaşanabiliyorken, uyuşturucuya alışmış veya alışmaya başlamış insanları beladan kurtarma isteği bile, UYUŞTURUCU satanların, insanları bir şekilde alıştıranların hedefi olmaktan bizi kurtarmayacaktır!.

Sanırım 2 ay önce bu satırlardan bir teklifte bulunmuş idi, halkımızdan konuya çok duyarlı yaklaşan oldu, çok sayıda teşekkür  telefonu  aldım, ama aleyhimde kampanya başlatanlarında olduğunu gördüm!.

Hayatım boyunca uyuşturucu içmedim, alkol bağımlılığım hiç olmadı, gençlik yıllarında sigara içtim, içki alışkanlığımda hiç olmadı ama tadına bakmak ve nasıl bir şeymiş, düşüncesi ile bir iki defa alkol alarak, nasıl bir şeymiş?, insanlar üzerindeki etkisi nasılmış?, sorularını bulmak için denemem oldu.

İstisnalar kaideyi bozmaşmış!, alkol alanların pek çoğu, aldığı alkolün arkasına sığınarak çok naralar atar, hatta alkolün tesiri ve gücü ile karşısındaki insanlara hakaret ederken hep ….. nı diyerek küfür eder, hiç babadan bahsetmez!.

Bu yazdıklarım saçma gelebilir ama ben yaşanan bir süreçten kesintileri ortaya koymaya çalıştım.

Şimdi gelelim gerçek konumuza.

Bizler Niksar’da “UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KÖYÜ” kurulsun, dediğimde, bazı insanların aklına şu gelebilir!. NİKSAR’DA UYUŞTURUCU İÇEN ÇOKMUKİ, BÖYLE BİR MÜCADELE KURUMUNUN KURULMASI İSTENİYOR?” denecektir.

Bizler Niksar’da Uyuşturucu alışkanlığının çok olup olmadığını bilmiyoruz, bunu yetkililerimiz bilir ama, hiç yok demek mümkün değil, biz zamanlar bölgede sanki merkez konumunda olduğu söyleniyordu, şimdiki konumunu bilmiyorum!.

Niksar’da “UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KÖYÜ”  kurmak, doğru bir düşüncedir, hem Niksar ve çevresinde var olan sıkıntının giderilmesine katkı yapmak, hem de ülkedeki Uyuşturucu ile mücadelede “Niksar olarak bizde varız” demek gerekiyor.

Bir şehrin kalkınmasında önemli çalışmalar vardır, şu düşünceyi tasvip etmiyorum ve de sevmiyorum; “yol bize gelmedi ise, biz yola gideriz” sözü, bu söz bizler için doğru olmamakla birlikte bu sözü Niksar’a gelmesi gereken yatırımlar için kullanmanın doğru olduğuna inanıyorum.

Hükümet  artık fabrika yapmıyor, fabrika yapan kişi ve işletmelere  destek vererek istihdam sağlamaya çalışıyor, buda doğru bir düşünce.

Hükümet fabrika yapmıyor ama, fabrika özelliğinde iş sahası açan, halkımızı, sosyal, kültürel ve ekonomik konularda destekleyen hizmetler yapıyor, bu düşünceden hareket ederek Hükümetimizin yaptığı hizmetlerin şehrimize gelmesini sağlamalıyız.

Niksar’da  UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KÖYÜ yapılacak çok güzel bir bölge var, bu bölge eski Köklüce HES’in özelleştirmesinden sonra kalen sosyal tesisler bölgesi, bu bölgedeki sosyal tesislerin sahipsizlikten, ilgisizlikten harap olup yıkılmaması için  söz konusu hizmet birimi bu bölgede kurulması uygundur, bu bölgede kurulacak olan Sağlık tesisi, hem Niksar’a, hem de bölge insanına hizmet verecektir.

Köklüce HES’in özelleşmesi ile birlikte atıl durumda kalan tesis halen Niksar belediyesine tahsis edilmiş olduğunu görüyoruz, bu tesisin alınma nedeni Niksar’da yaşlı insanlarımız için Huzur Evinin kurulma isteği, tahsisten sonra çeşitli girişimde bulunulmuş ancak yetkili makamlar, söz konusu bölgenin Huzur Evi için uygun bulunmamış, bence de doğru bir düşünce, şehrin 20 kilometre dışında, halktan kopuk bir Huzur Evi, orada yaşamaya çalışan, sevgiye muhtaç insanların tamamen dışlanmasına neden olması bakımından kararı destekliyoruz.

Günümüzde her alanı en güzel ve sağlıklı şekilde değerlendirmek gerekir.

Niksar yıllarca yanlışlarını düzeltmek için uğraşır, devletin milyonlarca TL si havaya uçar gider ama kimse yapılan yanlıştan dolayı hesap sormaz, hesap verende olmaz, bu nedenle Niksar’da  yapılacak ve yapılması düşünülen hizmetler geleceğe ışık tutmalı, binalar ve alanlar çarçur edilmelidir.

Niksar’ın en büyük sıkıntısı şehrin ve insanların birinci öncelikli hangi hizmete ihtiyacı var?, yapılan hizmet uzun yıllar insanlara nasıl hizmet etmelidir?, düşüncesinin yeterince hakim olmasıdır.

Ben yaptım oldu bitti, düşüncesi Niksar halkına çok şeyler kaybettirdi, artık bundan sonra yapılacak hizmetler akılcı, mantıklı, doğru hizmet doğru yerde yapılır ise, Niksar kaybettiği değerlerine kısa zamanda tekrar kavuşacaktır.

Günün Sözü: MALDA YALA,  MÜLKTE YALAN AL BİRAZDA SEN OLAYALAN.