Cemalettin Bilgin

ÜNİVERSİTE OKUMAK!.

Üniversite okumak her şeyin mükemmel olduğunu anlamınamı gelir?

Üniversite okumak “ilme daha çok yaklaşmak ve bilmek” demektir olarak biliyoruz, amma lakin bizim bazı Üniversitelerimiz de, Üniversite okumak, dini ve milli bütün kurallara aykırı hareket etmek manasına geliyor sanki!!!!

Üniversiteler yıl sonu mezuniyet günlerini kutladı kutlamaya devam ediyor.

Son mezuniyet kutlamasını ODT Üniversitesi yaptı, şehrimizden de mezun olan gençlerin olduğunu öğrenince gurur duyduk.

ODT Üniversitesi Bilim yuvası olarak anılmalıdır.

Bir Üniversitede çok farklı düşüncelere sahip olan gençlerin olması kaçınılmazdır lakin edebe, adaba, dini ve milli duyguları yerle bir edecek şekilde yaşantısı olanlar ODT  Üniversitesinde okumamalıdır!…

ODTÜ her mezuniyet yılı sonunda mutlaka bir sıkıntılı süreç yaşanıyor, okuldan mezun olan gençlerin çirkin pankartları topluda tepki çekiyor.

Geçtiğimiz hafta sonu ODTÜ de yapılan mezuniyet gününde kız öğrencilerin ; “AY, TEK ADAMLA ÖMÜRMÜ GEÇER?” PANKARTI YİNE ÇİRKİN SAHNELERİN OLUŞMASINI SAĞLAMIŞTIR.

ODTÜ den mezun olan gençler kişisel düşüncelerini istedikleri gibi yaşayabilirler, ama okulun mezuniyet gününde kişisel hırs ve düşüncelerini bir Üniversiteye mal edecek hareketlerde bulunamaz!.

Düşünün bi; anne ve baba evlatlarını ilim, irfan sahibi olsun, hem kendisine, hem ailesine hemde ülkesine faydalı insan olsun diye fedakarlıklar yaparak  Üniversiteye göndermiş, Anne ve Babanın fedakarlıkları karşısında kız öğrenciler; “AY, TEK ADAMLA ÖMÜRMÜ GEÇER?” pankartını ellerinde bütün dünyanın gözleri önünde taşımaktan utanmıyorlar.

Aklımıza çok deli sorular geliyor!.

Bu kız öğrencileri mezun oldu, hangi bölümden mezun olduklarını bilmiyoruz, bunlar mezun olup bir işte çalışmaya başladığında o işyerinin hali ne olur?

Ne fark eder ki ha devlet kurumunda, ha özel sektörde, çalışması bu ahlak noksanlığını düzeltir mi?

Ülkemizde ahlaksızlığa sınırsız özgürlük, ahlaklı hayat yaşamak isteyenlere cehennem günleri yaşatılır!….

Bizler kişilerin hak ve hürriyetlerine karışmayız ama, toplumun kurumlarında bu tür yazılar ve sözlerin söylenmesi asla kabul edilemez.

Bu özgürlük sloganları atanlar, yarın etrafında başı kapalı olan bir bayan kendi halinde yaşamak istese, konu evlilik meselesine gelse, hemen suçlayıcı dil ortaya çıkar; “İslam da 4 kadın almak serbestmiş, yuh sizlere” derler, daha farklı suçlamalar yaparlar ve devamında BU ÜLKE LAİK ÜLKE, KİMSE BİR KADINDAN FAZLA NİKAHSIZ YAŞAYAMAZ” derler!.

Laiklik ne anlama gelir?

Pek çok şeyde olduğu gibi Laiklik kendilerince yorumlandığında anlamlı oluyormuş!…

Bayan Üniversite öğrencileri “AY, TEK ADAMLA ÖMÜRMÜ GEÇER?” diyerek ODTÜ de mezuniyet töreninde pankart taşıdıklarında “özgürlük ve de Laik ülkede yaşadığını gösteriyor,  amma lakin İslam dini  Müslümanlar 4 kadınla evlenebilir, evlenir” demediği halde İslam’ı karalamak için her iftirayı atarlar.

Müslümanlar 4 kadınla evlenebilir ama, nasıl ve ne şekilde evlenebilir?

Bazı Laikler gibi, günü birlik yaşadığı insanları değiştirerek değil, erkeğin birden fazla kadına bakma imkanları varmıdır?, mevcut eşini mutlu  ediyor mu?, evlendiği bayan’ın durumu nedir? vs gibi çok özel şartlara uygun olursa birden fazla evlilik yapabilir” deniyor!..

Üniversite okumak “insan olmak” demektir.

Her insan gibi Üniversite okuyan insanlarında kişisel düşünceleri vardır, ama topluma örnek olması gereken insanlar hele de ülkemiz içindeki üniversiteler arasında önemli bir eğitim kurumu olan ODT Üniversitesinde okuyanlar Bilimde, ilimde göz kamaştıran bir şekilde yetişmesi gerekirken, bir bayan’ın birden fazla erkekle yaşama isteğini pankarta taşıması asla kabul edilir bir düşünce  tarzı değildir.

Mezuniyet gününde böyle bir pankart taşıyan bayanlar sanırım bugünlere gelinceye kadar bir hayli maceralar yaşamış olmalılar ki halen istedikleri zirveye ulaşamadıkları için, böyle özel bir günde on binlerce insanın dikkatini çekecek, kendilerine ilgi gösterecek pankartı taşıma ihtiyacı hissetmişler!!!!!!.

Özgürlükler sınırsın değildir, her insan bireysel olarak toplumun görmediği yerde istediğini yapabilir, istediği gibi hareket edebilir ama, bir törende kız öğrencilerinin yanındaki arkadaşına ne söylerse söylesin, kiminle yaşarsa yaşasın ama ODT Üniversitesindeki mezuniyet gününde böyle bir pankartı taşımak Üniversitenin kimliğine de saygısızlık olmuştur.

Bu kız öğrencilerinin yaptıkları çirkin pankart Üniversite yönetimi tarafından gerekli tepkiyi görmüş olsa, sanırım bu kezde tetikte bekleyen şer güzler tarafından protesto edilecek olayların başlamasına neden olacaktı!.

Yazık bu kızlar ODT Üniversitesini bitirdi, yarın hangi işyerinde işe başlarsa başlasın o kurumda çalışanların hayatından endişe etmek gerekir!.

Bu kızların mesajları çok tehlikeli, sanki açılır kapanır işyeri kapısına mesaj veriyorlar!…

Ülkemizde neden Üniversiteler AB ülkeleri gibi ileri seviyede buluşlar yapamıyor?, sorununun cevabı, en eski üniversitelerden birisi olan ODTÜ de böyle basit ve küçültücü hareketler olunca eğitimden çok gün geçirmek ve

En güzel yılların boşa gitmesini sağlayan günlerin üniversitelerde  geçtiği anlaşıyor.

ODT Üniversitesi “ülkemizi temsil eden bir kurum değildir” sözlerini duyar gibiyiz.

Tabiki birkaç öğrencinin çirkin davranışları bir Üniversiteye mal edilemez, diğer üniversitelerle de kısaylanamaz ama, bireysel yaşanan hareketler halkın ilgisini uzun yıllar çekmez ama, mezuniyet gününde milyonlarca insanın izlediği programda yapılan her yanlış toplumun her kesimini ilgilendirir.

Günün Sözü; “Şeytanlaşmış insanların şerrinden Allah’ın güzel isimlerine sığınırım.”

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.