ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇOŞKUYLA KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı.

TBMM’nin 99. kuruluş yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Hükümet Konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunarak ve İstiklal Marşı okundu..

Tören Niksar Şehir Stadyumunda  Tokat Vali Yardımcısı Niksar Kaymakam vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın öğrencileri ve halkı selamlamasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törende açılış konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Bolat; “Sayın Valim, Belediye Başkanım, Cumhuriyet Başsavcım, Daire Amiri arkadaşlarım ve geleceğimizin ümidi sevgili öğrencilerim ve değerli Niksar halkımız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kutlama programına hepiniz hoş geldiniz. 23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının Türk Egemenliğini ilan ettiği önemli bir tarihtir. Bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yılını kutlamaktayız. Nasip olursa gelecek yılda 100. yılını kutlayacağız.

Atatürk 23 Nisan 1924’te 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir.

23 Nisan 1929 da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş, ilk defa 1929 yılında Çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, her yıl ondan fazla ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafirleri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır.

Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışında temsilciliklerimizde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

23 Nisan gibi Milli Bayramlarımızın önemli bir anlamı vardır. Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak sevinçte ve üzüntüde bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek yarınlara taşıyabileceğimizi, muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmaya çalışmak düşmektedir.

Sayın Valim ve değerli katılımcılar,

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup cuntacı terörist tarafından 15 Temmuz 2016’da Türkiye Cumhuriyeti Devletini, demokrasiyi ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Bu girişimde Türkiye Büyük Millet Meclisi ”Gazi Meclis” olmuştur. Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş, milletimizin direnişiyle demokrasimiz kazanmıştır, Türk milleti bu demokrasi sınavından yüzünün akıyla geçmiştir.

Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitleri anmanın, hatırlamanın ve hatırlanmalarını sağlamanın milli ve insani sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Milletimizin söz konusu vatan olduğunda gücünün iradesinin ve kararlığının çocuklarımıza ve gençlerimize öğretilmesi bir hakkın temsili olacaktır.

Sevgili öğrencilerim,Atatürk sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. ”Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

Unutmayın! Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız.

Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyüleriniz, sizden araştıran düşünen üreten ahlaki ve insani değerlere sahip, vatanını milletini ve tüm mukaddesatını seven insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizlerde bu bilince sahip olmalısınız.

Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizlerin olacaktır.

Sevginin kardeşliğin hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hepinize Kutlu olsun.

Bizlere bu günleri kazandıran fedakar insanları rahmetle anıyor, siz sevgili çocuklarımızın bayramını kutluyorum.” dedi.

İlçe Stadyumunda devam eden kutlama programında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Programda gösteriler kısmında ayrıca ilköğretim ve ortaokullar arasında yakan top, mendil kapmaca, halat çekme oyunları oynayan çocuklar hem eğlendiler hem de yarıştılar.

Çocuk oyunlarının ardından Ulvi Saime Kaya İlkokulu ve TOKİ Ulucan Ortaokulu tarafından hazırlanan Halk oyunları ekibinin gösterileri beğeniye izlendi.

Program fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.