TÜRKİYE’DEN TARİHİ REKOR

Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretiminde önemli bir rekor kırıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kurban Bayramı’nın ilk gününde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının %44’ü aştığını duyurdu.

Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik

Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretiminde önemli bir rekor kırıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kurban Bayramı’nın ilk gününde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının %44’ü aştığını duyurdu. Güneş enerjisinin gün içinde elektrik üretimindeki payı, Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini gösteren bir başarıya işaret ediyor.

16 Haziran’da Türkiye toplamda 682 bin 223 megavat elektrik üretti ve bunun 109 bin 501 megavatı güneş enerjisi tarafından karşılandı. Bakan Bayraktar, gün boyunca güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının %16.05 olduğunu belirtirken, gün içinde bu oranın %44’ün üzerine çıkarak bir rekor kırıldığını vurguladı. Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimindeki payı ise %63, yerli ve yenilenebilir kaynakların payı ise %78.4 olarak gerçekleşti.

Ayrıca, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın istatistiklerine göre Türkiye, yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünya genelinde ilk 11’e girmiş durumda ve Avrupa’da da 5. sırada yer alıyor. Bakan Bayraktar, önümüzdeki 12 yıl içinde her yıl 3 bin 500 megavat güneş enerjisi kurulu gücünü devreye alarak bu alanda yeni rekorlara imza atacaklarını sözlerine ekledi.