Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22.  Devlet Başkanları zirvesi nedeniyle, Şanhay beşlisi olarak da  bilinen toplantıya davet edildi.

Geçekleşen davette çok sayıda devlet başkanı bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı misafir olarak davet edildiği toplantıda çok sayıda devlet başkanı ile görüşme imkanı buldu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ebedi Şehir Kompleksi’nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi nedeniyle bulunduğu Özbekistan’ın Semerkant kentinde Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinpinng ile bir araya geldi.

Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22.  Devlet Başkanları zirvesinde çok sayıda Devlet Başkanı ile bir araya gelen Erdoğan, liderlerin bir araya geldiği sohbet de sohbeti bütün liderlerin ilgisini çekmesi dünya basınında yılın liderler zirvesi olarak ifade edildi.

Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki fark olarak, parlamenter sistemle yönetilen Türkiye de başkanlar ve Cumhurbaşkanları yabancı ülkelerin Devlet başkanları ile görüşme imkanı çoğu zaman bulamazken, yeni Türkiye de, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi sonrasında dünyanın bütün devlet başkanları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile görüşmek için randevu almak zorunda kaldığı yine dünya gündemindeki yerini aldığı dikkat çekiyor.