Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Dünyası Devlet başkanları ile bir araya gelerek “AYRILIKTA AZAP VARDIR” düşüncesinden hareket ederek, Türk Devletlerinin birlikte yaşaması için çalışmalarına devam ediyor.

Türk Dünyası Devlet Başkanları İstanbul’da bir araya gelerek yapılan ve yapılması gereken çalışmaları değerlendirdiler, Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Türk Dünyasına dahil edilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Bugün, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirdiğimiz Türk Konseyi’nin, yeni adıyla Türk Devletleri Teşkilatı’nın 8. Zirvesi’ni hamdolsun başarıyla tamamladık.

Zirvemizin ve aldığımız kararların ülkelerimiz ve Türk Dünyası için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Zirvede kabul ettiğimiz İstanbul Bildirisi’yle siyasi dayanışmamızı, ekonomik iş birliğimizi ve ticaretimizi, kültürel temaslarımızı, beşerî ve toplumsal ilişkilerimizi daha da geliştirme yönündeki kararlılığımızı teyit ettik.

Terörün her türlüsüyle, aşırıcılıkla, ırkçılıkla, İslam düşmanlığıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürme irademizi bir kez daha kayda geçirdik.

İklim değişikliği ile salgın gibi krizlere karşı müşterek adım atma yönündeki irademizi vurguladık.

Karabağ zaferiyle inşallah Kafkaslar’da barışın, istikrarın, iş birliğinin hâkim olacağı yeni bir dönemin kapıları aralanmıştır.

Zirve toplantımızda, bu destana liderlik eden İlham kardeşime Türk Dünyasının takdirinin nişanesi olarak Türk Dünyası Âli Nişanı’nı tevcih ettik.

Teşkilatımızın gelecek perspektifini çizen “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” belgesini kabul ettik.

Kendi içinde ve çevresinde barış ve istikrara katkı yapan, küresel meselelerin çözümünde öncü rol oynayan, güvenlik ve refah içinde bir Türk Dünyası hedefliyoruz.

Yeni adımız ve yapımız Türk Devletleri Teşkilatı’yla bundan sonra daha hızlı kök salacak, büyüyecek, gelişecek ve serpileceğiz.

İnşallah güneşin yeniden doğudan doğmaya başlayacağı vakitler yakındır.

Binlerce yıldır medeniyetin beşiği olan Türkistan coğrafyası yeniden tüm insanlık için bir çekim ve aydınlanma merkezi haline gelecektir.

Medeniyetimizin ve kültürümüzün tabii yol haritasına uygun şekilde her alanda ilişkilerimizi geliştirmeyi sürdüreceğiz.