Niksar Atatürk Orta okulunda 4006 Bilim Fuarı açıldı.

Niksar Atatürk Ortaokulunda açılan 4006 Bilim Fuarına Niksar kaymakamı İlhami doğan, Niksar Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler, MHP ilçe başkanı Azmi Yıldırım,  Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin, kurum müdürleri,  okul müdürleri, veliler katıldı.

Niksar Atatürk Ortaokulunda 4006 Bilim Fuarı açılışı dolayısı ile yapılan çalışmalar hakkında bilgiyi proje Koordinatörü Öğretmen Ahmet Doğanses verdi.

Ahmet Doğanses ” Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Milli Eğitim Müdürüm, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm, Sayın Şube Müdürlerim, Değerli Okul Müdürlerim, Değerli Öğretmenlerim, Değerli veliler ve Sevgili öğrenciler, Niksar Atatürk Ortaokulu olarak, Milli Eğitim bakanlığı ile Tubitak arasında imzalanan Eğitimde işbirliği Protokolü kapsamında düzenlediğimiz Tübitak 4006 Bilim Fuarımıza hoş geldiniz.

TÜBITAK ‘in desteğiyle bu yıl okulumuzda üçüncüsü düzenlediğimiz Tübitak 4006 bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki isleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır.

Yaptığımız çalışmalarımızdaki temel amaç öğrencilerin soru ve problemlerini günlük hayatla bağdaştırarak, problemlerine eğlenceli ve etkin çözümler bulmalarını sağlamaktır.

 Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim insanı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir.

Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır.

Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda 9 u araştırma projesi ve 6 sı tasarım projesi olmak üzere toplam 15 proje; 45 öğrencimiz ve 10 danışman öğretmenimizin katkısıyla sergilenecektir.

Bilim fuarı hazırlık sürecinde öncelikle Okul yöneticilerime ve bu süreçte emeği geçen, aileleri ile geçirecekleri zamandan feragat ederek projelerde özverili çalışma yürüten öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkürü borç bilirim.

Bu minvalde teşekkürlerimi sunarken Atatürk ortaokulu olarak artık geleneksel hale gelen bilim fuarlarımızın gelecekte de sürmesini temenni ediyor hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” sözlerine yer verdi.

Doğanses’in konuşmasından Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE biriminde Müzik Öğretmeni Ozan Ünal’ın öğrencilerle koro halinde birbirinden güzel eserleri misafirlere sundular, öğretmen ve öğrencilerin birlikte sundukları Türküler büyük beğeni kazandı, daha sonra fuarın açılışı Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, MHP ilçe başkanı Azmi Yıldırım ve kurum müdürleri ile birlikte açılışı yapıldı.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI öğrencilerin bir birinden güzel eserlerin sergilendiği ve öğrencilerin hazırladıkları ürünler misafirlere tanıtıldı.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARINA katılan Niksar Kaymakamı İlhami Doğan yapılan her ürünlerle ilgili olarak öğrencilerle sohbet etti, karşılıklı bilgi alış verişinde bulundular.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin’de fuarda proje sunan öğrencilerle sohbet yaparak; arkadaşlar burada yaptığınız çalışmaların sürekliliği olması gerekir, bu çalışmaların sürekli olmasını ister misiniz?” dediğinde öğrenciler; “evet isteriz ama biz tek başımıza bunu gerçekleştiremeyiz” demeleri üzerine Bilgin okul müdürü Orhan Yıldız’a; “hocam çok önemli çalışmalar, burada kalmamalı sürekliliği  ve hatta okula katkı sağlaması bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz, bazı projelerin devam etmesini isteriz bunu ayrıca haber yapalım çalışmalar devam ederse” dedi.

Atatürk Orta okulunda açılan TÜBİTAK 4006 BİLİM Fuarına Niksar kaymakamı İlhami Doğan ilgi gösterdi öğrencilerle yapılan projeleri değerlendirdi başarılar dileyerek sergiden ayrıldılar.